Komisja Europejska w swoim programie prac na 2016 rok zaplanowała przegląd dyrektywy o delegowaniu pracowników, który ma m.in. zapewnić, że “ta sama praca w tym samym miejscu będzie tak samo wynagradzana” - Wydaje się, że stanowisko takie może stanowić znaczne zagrożenie dla swobody świadczenia usług, jednego z fundamentów Unii Europejskiej i niezbędnego warunku funkcjonowania wspólnego rynku. Zasada równej płacy za tę samą pracę praktycznie eliminuje bowiem możliwości konkurencji jakościowej i cenowej w sektorze usług – uważa poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, który zwrócił się ze swoimi obawami do Komisji Europejskiej.
Adam Szejnfeld uważa, że działania zmierzające do dalszego regulowania rynku usług w Unii Europejskiej może wywołać negatywne skutki zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników delegowanych za granicę, szczególnie w przypadku takich krajów jak Polska.
- Zmiana obecnej dyrektywy może spowodować, że usunięte zostaną czynniki przewagi konkurencyjnej, które były i są podstawą dla międzynarodowego i europejskiego podziału pracy. A to wszystko przy jednoczesnym promowaniu przez Komisję Europejską obecnej strategii “inteligentnych specjalizacji” – zaznaczył w interwencji do Komisji Europejskiej poseł z Wielkopolski, który od wielu lat podejmuje działania na rzecz liberalizacji zasad dotyczących przedsiębiorczości.
Rewizja dyrektywy o pracownikach delegowanych może spowodować także negatywne skutki dla konsumentów, których pozbawi się wyboru najlepszego usługodawcy, wpływając tym samym na wzrost cen. Zasada “równej płacy” może ponadto stanowić zagrożenie dla możliwości autonomicznego zarządzania przedsiębiorstwem przez władze firm, ponieważ nadmiernie determinuje wysokość wypłacanych w firmie wynagrodzeń i odbiera możliwość tworzenia motywacyjnych systemów wynagradzania. - Tego typu idee i metody znamy z państw opartych na ustroju komunistycznym czy socjalistycznym. Wszystkie one dawno temu zbankrutowały - podkreślił poseł Adam Szejnfeld.
Kontrowersyjność pomysłu jest także związana z niezakończoną implementacją istniejącej dyrektywy o delegowaniu pracowników (97/71/WE). Dyrektywa ta, właściwie wdrożona, może istotnie poprawić sytuacje pracowników, jednocześnie nie tworząc nadmiernych zagrożeń dla firm świadczących usługi za granicą. Dlatego też poseł Szejnfeld w swoim wystąpieniu do Komisji zwrócił się z prośbą o przedstawienie wniosków z przebiegu jej implementacji.
***
Więcej informacji na temat zasad delegowania pracowników do pracy za granicą na okres do 2 lat można znaleźć pod adresem:
http://europa.eu/youreurope/citizens/work/work-abroad/posted-workers/index_pl.htm
Hanna Łuczkiewicz
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg