Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Jak nie z Kanadą, to z kim? Jak nie teraz, to kiedy?

Redaktor admin on 12 Październik, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Utrata milionów miejsc pracy, napływ żywności modyfikowanej genetycznie, upadek firm i pogorszenie sytuacji gospodarczej w całej Unii Europejskiej. Z tymi i innymi mitami rozprawiali się posłowie Europejskiej Partii Ludowej podczas spotkania w Parlamencie Europejskim z komisarz ds. handlu Cecylią Malmström na temat CETA. Swoje stanowisko przedstawił również poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego.

- Widzę, że jesteśmy w gronie zwolenników unijnej polityki handlowej i jak najszybszego podpisania umowy CETA. Nikogo tutaj więc nie muszę przekonywać co do słuszności tej umowy. Potrzebujemy jednak lepszej polityki informacyjnej, aby w jasny i przekonujący sposób odpowiedzieć na argumenty przeciwników tego porozumienia, którzy twierdzą, że umowa będzie służyć wyłącznie wielkim korporacjom. Poza tym konieczne jest przedstawienie istniejących w umowie gwarancji dla obowiązujących w Europie standardów, choćby w zakresie bezpieczeństwa żywności i poszanowania zasady ostrożności. To kwestie niezwykle istotne dla naszych obywateli, niestety także łatwe do podchwycenia i wykorzystania w złej wierze przez przeciwników porozumień handlowych – podkreślił poseł Szejnfeld.

Formalne zakończenie negocjacji dotyczących CETA nastąpiło 26 września 2014 r. w Ottawie. Umowa ta zapewni unijnym przedsiębiorstwom więcej atrakcyjnych możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Kanadzie, a także przyczyni się do tworzenia miejsc pracy w Europie. Doprowadzi ona do zniesienia należności celnych, zlikwidowania ograniczeń w dostępie do zamówień publicznych, otwarcia rynku usług i stworzenia przewidywalnych warunków dla inwestorów. Zakłada ona pełne utrzymanie wysokich norm UE w obszarach takich jak bezpieczeństwo żywności i prawa pracownicze. Umowa zawiera również wszelkie gwarancje, które mają zapewnić, że korzyści gospodarcze nie będą osiągane kosztem demokracji, środowiska lub zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.

- Dzięki tej umowie, 98% wszystkich linii taryfowych zostanie zlikwidowana. Możliwy będzie także niemal nieograniczony dostęp do kanadyjskich zamówień publicznych na wszystkich szczeblach. Co najważniejsze, w odpowiedzi na głosy Europejczyków, wprowadziliśmy nowy mechanizm ochrony inwestycji, który zapewnia, że rząd ma całkowite prawo ustanawiać przepisy w imię interesu publicznego. Ta najlepsza i najbardziej postępowa umowa handlowa, jaką kiedykolwiek udało nam się wynegocjować, jest kolejnym krokiem na drodze do wzmocnienia łączących nas relacji. To również ważny sygnał dla pozostałych uczestników handlu międzynarodowegopowiedziała komisarz Ceclilia Malmström, która ma nadzieję, że umowa prowizorycznie wejdzie w życie w styczniu 2017 roku

Z komisarz Malmström zgadza się poseł Szejnfeld, który swoje wystąpienie podsumował słowami: Jeżeli nie z Kanadą to z kim? Jeżeli nie teraz to kiedy?

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)