Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Jak uwolnić przedsiębiorczą energię w Europie?

Redaktor admin on 25 Luty, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Parlament Europejski przyjął dzisiaj zdecydowaną większością głosów sprawozdanie dotyczące Zarządzania Jednolitym Rynkiem w ramach Europejskiego Semestru, czyli cyklu pozwalającego na koordynację polityk gospodarczych i budżetowych państw UE. Rolę posła sprawozdawcy do tego dokumentu pełnił z ramienia Grupy EPL poseł Adam Szejnfeld. – Europejski Semestr składa się z czterech filarów: pobudzenie inwestycji, reformy strukturalne i zwiększenie odpowiedzialności budżetowej, zatrudnienie i sprawy społeczne. Trudno jednak oceniać Europejski Semestr w abstrakcji od oceny stanu zarządzania wspólnym rynkiem, który jest warunkiem wzrostu gospodarczego w Europie - podkreślił w debacie o Europejskim Semestrze eurodeputowany z Wielkopolski.

- Żyjemy w XXI wieku charakteryzującym się skokowym postępem cyfrowym i technologicznym, powszechną globalizacją rynków i międzynarodowej konkurencji, a zarazem zmieniającą się mentalnością społeczeństw, w tym wzorców konsumenckich; powstają też zupełnie nowe formy działalności gospodarczej. W tym kontekście oczywistą jest potrzeba zasadniczej zmiany w podejściu do wspólnego rynku – uważa poseł Szejnfeld.  

- Aby unijna gospodarka była konkurencyjna wewnętrznie, ale i zdobywała przewagi na runku globalnym, potrzebna jest deregulacja warunków prowadzenia działalności gospodarczej, wzmocnienie pozycji małych i średnich przedsiębiorstw, w tym start-upów, rozwój innowacyjności, postęp technologiczny, upowszechnienie w państwach członkowskich e-administracji, a także likwidacja barier pozataryfowych oraz krajowych protekcjonizmów. To tylko niektóre warunki, które muszę zostać spełnione, by uwolnić przedsiębiorczą energię obywateli Unii Europejskiej. Ta natomiast jest potrzebna, aby utrzymać konkurencyjność gospodarki europejskiej na światowym rynku. Od tego też będzie zależała liczba stabilnie tworzonych nowych miejsc pracy oraz przyszła zamożność obywateli Wspólnoty – zaznacza eurodeputowany.

***

Europejski Semestr to procedura, w ramach której państwa członkowskie Unii Europejskiej koordynują prowadzone przez siebie polityki gospodarcze i budżetowe. Jego wprowadzenie,  to jeden z elementów całościowej reformy Unii Gospodarczo-Walutowej w następstwie kryzysu gospodarczego, finansowego i zadłużeniowego, który dotknął Europę w ostatnich latach. Najważniejsza część procedury przypada na pierwszych 6 miesięcy roku, stąd nazwa „semestr”.

Więcej informacji na temat Europejskiego Semestru można znaleźć na stronie Rady Unii Europejskiej: http://www.consilium.europa.eu/pl/policies/european-semester/.

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)