Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Jakie unijne wsparcie dla rządu Birmy?

Redaktor admin on 10 Luty, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rozwoju Parlamentu Europejskiego, zajmującej się pomocą dla biednych krajów świata, zwrócił się do KE o rozważnie skuteczniejszych form wsparcia rządu w Mjanma. Ma to związek z ukonstytuowaniem się nowego rządu w Mjanma (Birmie), który pierwszy raz od kilkudziesięciu lat może mieć szanse na wprowadzenie demokratycznych reform w swoim państwie. Z powodów politycznych, prawnych i gospodarczych nie będzie to jednak łatwe.

Poseł Szejnfeld zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem, jakie działania polityczne, ale także finansowe, m.in. w ramach pomocy rozwojowej, planuje podjąć, aby wspierać władze w Rangun w umacnianiu demokracji i rządów prawa, bez których nie jest możliwy wszechstronny rozwój społeczno-gospodarczy tego kraju.

8 listopada 2015 r., w pierwszych od 25 lat wolnych wyborach w Mjanma, zdecydowane zwycięstwo odniosła Narodowa Liga na rzecz Demokracji z Aung San Suu Kyi, laureatką Pokojowej Nagrody Nobla, na czele.

- Mimo zdecydowanego poparcia społecznego, zmieniona w 2008 roku konstytucja uniemożliwia pani Suu Kyi ubieganie się o urząd prezydenta, gdyż jest on niedostępny dla osób, których dzieci są obywatelami innych państw, jak w jej przypadku. Co więcej, mimo iż NLD ma bezwzględną większość w obu izbach parlamentu, przedstawiciele armii mają zagwarantowane 1/4 mandatów, ograniczając możliwość wprowadzenia przez rządzącą partię zmian do konstytucji a także koniecznych pro-demokratycznych reform – zaznaczył w swoim wystąpieniu poseł Szejnfeld.

- Musimy pamiętać ponadto, że władze w Rangun zmagają się z innymi wyzwaniami, m.in. licznymi konfliktami etnicznymi, jak i wszechobecną korupcją, które uniemożliwiają rozwój Mjanma (Birmy), będącej najbiedniejszym krajem Azji Południowo-Wschodniej. Dlatego tak ważne jest, aby Unia Europejska kontynuowała swoje wsparcie dla tego państwa - powiedział eurodeputowany z Wielkopolski.

***

Aung San Suu Kyi jest wieloletnią opozycjonistką i działaczką polityczną, córką Aung Sana twórcy niepodległości Birmy. Jako nastolatka wyjechała z Rangun i powróciła dopiero w 1988 roku, by opiekować się umierającą matką. W tym czasie w Birmie doszło do gwałtownych protestów, podczas których Suu Kyi zaangażowała się w tworzenie partii opozycyjnych m.in. Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD). Jeszcze w czasie kampanii wyborczej i w latach 1989–1995 przebywała w areszcie domowym, w swym domu rodzinnym w Rangunie. W 1991 została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla, którą mogła odebrać dopiero po ponad 20 latach.

Więcej informacji na temat pomocy rozwojowej UE dla Birmy / Mjanma można znaleźć na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Rozwoju i Współpracy Komisji Europejskiej:

https://ec.europa.eu/europeaid/countries/myanmarburma_en

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)