EPP, największa frakcja polityczna w Parlamencie Europejskiem, do ktrej należy delegacja PO-PSL, spotkała się z Jean-Claudem Junckerem. Poniżej zamieszczamy krótką relację Adama Szejnfelda, posła do Parlamentu Europejskiego z ramienia PO:
Jean-Claude Juncker w swoim wystąpieniu postawił na kilka priorytetów, w tym m.in. zmianę polityki ograniczania ryzyka powtarzania się kryzysów finansów publicznych. Juncker chciałby doprowadzić do zmian Paktu stabilności. Zwłaszcza zastąpienia instytucji „trojki” innym rozwiązaniem i ograniczeniem roli MFW. Ważnym dla niego, także dla mnie, priorytetem ma być dalsze ograniczenie unijnej biurokracji. Juncker podał przykład likwidacji do tej pory 6500 tekstów prawnych, co spowodowało zmniejszenie kosztów generowanych przez biurokrację o ok. 35 mld euro w skali całej Unii Europejskiej. Kandydat na szefa Komisji chce walczyć również z rajami podatkowymi i oszustwami podatkowymi oraz dumpingiem socjalnym. To, co wywołało moje obawy to pomysł na pewny rodzaj unifikacji systemów podatkowych, choć chodzi tu tylko o podatki od przedsiębiorstw i miałoby to dotyczyć w zasadzie jedynie ich podstawy. Tak czy owak trzeba będzie się przyjrzeć tym pomysłom. Jean-Claude Juncker chce także zając się ograniczeniem problemów krajów UE związanych z emigracją i imigracją. Duży nacisk postawił w swoim wystąpieniu też na odpowiedni udział kobiet w składzie Komisji Europejskiej. Do tego stopienia, że zastrzegł, iż jeśli wśród komisarzy kraje członkowskie nie zgłoszą odpowiedniej liczby kobiet, jako kandydatek na komisarzy i Parlament Europejski nie zatwierdziłaby składu jego Komisji, to nie będzie ponownie ubiegać się o te stanowisko – relacjonuje spotkanie z premierem Jean-Claude Junckerem poseł Adam Szejnfeld.
W trakcie dyskusji podnoszone były także i inne, bardzo ważne kwestie, jak np. bezrobocie i rynek pracy, ochrona zdrowia, sprawy dotyczące wymiaru sprawiedliwości, czy problematyka wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Interesujące dla uczestników posiedzenia były również takie tematy jak rozszerzenia UE oraz polityka sąsiedztwa. Oczywiście podały również głosy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego oraz ochrony środowiska naturalnego.
Mateusz Grzelczyk
asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg