Domniemanie uczciwości podatników, partnerstwo publiczno-prawne, upadłość konsumencka, zawieszenie działalności gospodarczej, rozszerzona wiążąca interpretacja prawa, ograniczenie zakresu i zasad kontroli przedsiębiorców – to tylko niektóre, zasadnicze osiągnięcia deregulacyjne Rządu Donalda Tuska.
W ostatnich dniach podsumowuje się i ocenia prace Rządu, tak w całym przekroju jego programu i planów, jak i w zakresie wąskich dziedzin. Gdy analizowane są dokonania w zakresie deregulacji prawa gospodarczego najczęściej wymienia się li tylko jeden przykład, być może dlatego, iż można pokazać go w złem świetle. Tym przykładem jest tzw. jedno okienko. W dyskusji tej zapomina się, iż „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości” wprowadził także dziesiątki innych rozwiązań i nowych instytucji prawa służących nie tylko w wąskim zakresie jedynie przedsiębiorcom, jak np. instytucja zawieszenia działalności gospodarczej, czy ograniczenie kontroli, ale w szerszym zakresie także wszystkim podatnikom, nawet tym, którzy nie są przedsiębiorcami, jak na przykład nowa instytucja domniemania niewinności oraz wszystkim obywatelom, także i tym, którzy nie są ani przedsiębiorcami ani podatnikami, np. upadłość konsumencka, czy ograniczenia stosowania tymczasowych aresztów.
Tak więc, to nie tylko jedno okienko powinno być „oknem’ poprzez które ogląda się deregulacyjne dokonania rządu. Ponadto, jedno okienko jest rozwiązaniem dobrym, lecz jakość jego dzialania bardziej zależy od stosujących nowe przepisy ludzi, niż samych przepisów. Mimo to, przygotowałem już nowe regulacje, które jeszcze bardziej usprawnią działanie jednego okienka w gminach i poprawią działanie tego systemu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Poniżej przypominam kilkanaście wybranych rozwiązań, które weszły już w życie.
Adam Szejnfeld
****
1. Domniemanie uczciwości podatników,
2. Partnerstwo publiczno-prawne,
3. Upadłość konsumencka,
4. Zawieszenie działalności gospodarczej,
5. Rozszerzona wiążąca interpretacja prawa na wszystkie obowiązki publiczno-prawne, w tym:
• dorozumiana zgoda na wniosek przedsiębiorcy w zakresie wiążącej interpretacji prawa,
6. Ograniczenie zakresu i zasad kontroli przedsiębiorców, w tym:
• obowiązek zawiadomienia o kontroli,
• obowiązek powiadomienia o prawach i obowiązkach kontrolowanego,
• prawo wniesienia skutecznego sprzeciwu wstrzymującego kontrolę,
• przepadek dowodów zebranych ze złamaniem prawa,
• zakaz przeprowadzania jednocześnie więcej niż jednej kontroli,
• skrócenie maksymalnego czasu trwania kontroli.
7. Jedno okienko
8. Zero okienka
9. Zakaz żądania dodatkowych dokumentów oraz nakaz przyjmowania wniosków i podań niekompletnych,
10. Zmniejszenie kapitału zakładowego spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych,
11. Likwidacja obowiązku przekształcania spółek cywilnych w spółki prawa handlowego,
12. Likwidacja zasady walutowości – wprowadzenie prawa rozliczania się przedsiębiorców w dowolnej walucie, a nie tylko w złotym (tzw. euro przed euro),
13. Ułatwienie w rozliczaniu się mikroprzedsiębiorców i małych firm z fiskusem (podniesienie progu obrotów do 1.2 mln euro),
14. Ograniczenia w stosowaniu tymczasowego aresztowania,
15. Ułatwienia w organizowaniu i funkcjonowaniu izb gospodarczych.
Adam Szejnfeld