Polska, Unia Europejska, jak i cały świat stoją obecnie na skrzyżowaniu. Wybór odpowiedniej drogi jest zadaniem tyle trudnym, co i odpowiedzialnym, rzutować będzie bowiem na jakość życia oraz warunki rozwoju wielu następnych pokoleń – uważa europoseł Adam Szejnfeld. Dyskusja na temat obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej oraz politycznej Polski, Europy i świata odbyła się podczas obrad Europejskiego Forum Właścicielek Firm oraz Konwentu Business Center Club w Dworze Wilkowice – powiat Rawa Mazowiecka. Gościem specjalnym organizatorów obrad był Adam Szejnfeld, poseł do Parlamentu Europejskiego. W spotkaniu udział wzięli także m.in. Marta Kaczkowska, prezes Zarządu EFWF oraz Wojciech Warski, prezes Konwentu BCC. Rozmowę z posłem Szejnfeldem moderowała Kaja Kwaśniewska, członkini Zarządu EFWF.
Podczas spotkania z posłem Adamem Szejnfeldem, rozmawiano m.in. na tematy: stanu polskiej gospodarki, oceny przemian ostatnich dwudziestu pięciu lat transformacji, deregulacji polskiego prawa oraz tworzenia lepszych warunków życia, pracy i działalności gospodarczej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Mówiono także o wyzwaniach, jakie stoją przed Unią Europejską oraz krajami członkowskimi, o relacjach Europa – Ukraina, Europa – Stany Zjednoczone, Europa – kraje innych obszarów ekonomiczno-gospodarczych świata. Nie obyło się również bez nawiązania w dyskusji do tematu rozwijającej się w ostatnich dniach „afery podsłuchowej”, lecz temat ten nie zdominował spotkania.
W programie spotkania BCC i EFWF przewidziano również wykład profesora Waldemara Dziaka, pt. „O życiu…” a także wystawy: grafik profesor Haliny Pawlikowskiej, pamiątek historycznych Korporacji Arkonia oraz ceramik kreatora Macieja Zienia. Wszystko zamknięte zostało „Wieczorem włoskim” prowadzonym przez Lurę Łącz.
***
Dwór w Wilkowicach, dzisiaj szerzący ideały pracy u podstaw, został wybudowany ok. 1850 roku na życzenie Leonarda Wilskiego. Historia rodu, do którego należała wieś Wilkowice, sięga XV wieku. Protoplastą wymienionym w źródłach historycznych był sędzia ziemi rawskiej oraz rajca i prokurator warszawski w latach 1491 – 1516 Piotr Wilk,. Kolejnym członkiem rodu zapisanym w annałach był Aleksander Wilk, przedstawiciel województwa rawskiego na sejm elekcyjny Jana III Sobieskiego.
W czasie drugiej wojny światowej Dwór Wilkowice był schronieniem dla wielu postaci polskiej kultury, sztuki, nauki i biznesu. Przebywali tu między innymi: pianista Henryk Sztompka, śpiewaczka Wanda Roesler-Stokowska z córkami, późniejszy rektor Akademii Medycznej Dąbrowski oraz dziedziczka Krystyna Strzembosz. Pod przybranym nazwiskiem ukrywali się tu również żona, córka, syn i wnuczka generała Andersa. To tutaj narodziła się legenda o jego powrocie na białym koniu i wyzwoleniu Polski spod okupacji.
W sierpniu 1941 roku po nominacji Generała Władysława Andersa na dowódcę Armii Polskiej, żona Generała Władysława Andersa – Irena z domu Jordan-Krąkowska, pod zmienionym nazwiskiem Irena Miłosz, w obawie o swoje bezpieczeństwo wyjechała do majątku Wilkowice, należącego do rodziny Wilskich. Tytus Wilski był w tym czasie filistrem Arkonii. W ucieczce przed Gestapo córka Generała Andersa – Hanisia wraz córką Ewą również wyjechały do Dworu w Wilkowicach.
Po odzyskaniu niepodległości i przejęciu władzy przez rząd komunistyczny, Dwór Wilkowice został przejęty na własność państwa i w ciągu następnych dziesięcioleci pełnił różne funkcje (szkoła, spółdzielnia rolnicza, poczta), popadając w coraz gorszą kondycję, co trwało i pogłębiało się aż do 2006 r.
Dziś zespół dworsko-parkowy w Wilkowicach, tak jak zdecydowana większość tego typu obiektów pozyskał właścicielkę, która studiowała sztukę, pedagogikę, dyplomację oraz rolnictwo. Różnorodna wiedza i doświadczenie pozwala na tworzenie harmonijnej wizji przyszłości i projektowanie rozwoju Dworu oraz stwarzają warunki do realizacji misji pracy pozytywistycznej.
Marta Łasak
Asystentka posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl