Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Klientyzm i korupcja – konferencja w Fundacji Batorego

Redaktor admin on 18 Wrzesień, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld wziął udział w debacie Fundacji im. St. Batorego pt. Zawłaszczanie państwa: klientyzm, korupcja, nepotyzm, która odbyła się 17 września br. Debata podzielona została na dwa panele nt. Nasze i wasze patologie: refleksje o problemach w różnych okresach i pod rządami różnych partii, a także o sytuacji w innych państwach oraz Obecne zagrożenia: specyfika aktualnych problemów i sposoby przeciwdziałania, w których udział wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk naukowych oraz przedstawiciele świata polityki.

Nie tylko przepisy prawa należy poprawiać i aktualizować, by eliminować z życia patologie społeczne. Przede wszystkim powinnyśmy doprowadzić do pełnej transparentności działalności administracji publicznej a z drugiej strony rozwinąć na szeroką skalę programy edukacji obywatelskiej, by w przyszłości sytuacje wątpliwe nie tylko prawnie, ale również i etycznie oraz moralnie nie miały miejsca – podsumował wystąpienia panelistów poseł Adam Szejnfeld.

Główne tezy do debaty określił Aleksander Smolar prezes Fundacji im. St. Batorego, który stwierdził, że ostatnie skandale wokół klientelizmu, korupcji i nepotyzmu postawiły w centrum uwagi opinii publicznej szerszy problem różnych form prywatyzacji sfery publicznej, zarówno na szczeblu centralnym jak i lokalnym. Według organizatorów warte analizy były źródła kulturowe, ale też i systemowe, związane z funkcjonowaniem demokracji, z jej ewolucją (takimi zjawiskami w systemach dyktatury nie chcemy się tu zajmować), ale także z konkretnymi, naszymi formami prywatyzacji polityki. Dlatego też szukano sposobów przeciwdziałania patologii polityki, źródeł i funkcji tych zjawisk w naszej demokracji na tle doświadczeń innych krajów. Zwłaszcza, że zjawiska kryzysowe w państwach demokratycznych – również w Polsce – wzmacniają wrażliwość na wszelkie przejawy niesprawiedliwości, w tym na prywatyzację sfery publicznej. Sprzyja to szerzeniu się ruchów populistycznych, które często stawiając dobre pytania udzielają na nie odpowiedzi niebezpiecznych dla demokracji.

***

Debaty Fundacji Batorego są próbą stworzenia niezależnego miejsca spotkań i dyskusji przedstawicieli świata polityki, ekspertów i dziennikarzy. Od wielu lat Fundacja jest organizatorem konferencji i dyskusji poświęconych przemianom w Polsce, problematyce międzynarodowej, polityce zagranicznej naszego kraju oraz sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Naszym celem było i jest inicjowanie publicznej debaty na tematy istotne dla przyszłości państwa i regionu.

Źródło http://www.batory.org.pl/

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)