Europejska Unia Kobiet, EUK (European Union of Women, EUW) powstała w Austrii w 1953 r. W 1954 r. otrzymała status doradczy przy Radzie Europy (RE) i Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), z kolei w 1993 r., z inicjatywy Brytyjskiej Sekcji Europejskiej Unii Kobiet, powstała EUK – Sekcja Polska. Wczoraj natomiast, pod patronatem posła Adama Szejnfelda, odbyła się uroczystość X-lecia organizacji w Toruniu połączona z konferencją „Kobieta z pasją – potrafi”.
Współpracuję z Europejską Unia Kobiet od kilkunastu lat, razem zrobiliśmy na przykład kilka ogólnopolskich, i największych w ówczesnym czasie w Polsce, konferencji poświęconych problematyce kobiet we współczesnym społeczeństwie. Bardzo się cieszę, że dzisiaj mogę być w Toruniu i świętować razem z Wami. Gratuluję wspanialej aktywności i życzę sukcesów w przyszłości. Deklaruję także moją współpracę również i w następnych latach – powiedział poseł Szejnfeld.
Działalność posla Szejnfelda członkinie EUK SP w Toruniu uhonorowały dyplomem „za aktywne wspieranie działań na rzecz promocji kobiet z pasją”.
EUK podejmuje działania na rzecz stałego pogłębiania procesów integracji europejskiej i opracowuje stanowiska w sprawach ważnych dla Polski oraz przygotowuje opinie i opracowania dla Zarządu Międzynarodowego EUK. Zajmuje się także promocją kobiet w życiu politycznym i społecznym Polski. Prowadzi różnorodne działania zmierzające do wyrównywania szans kobiet poprzez organizowanie konferencji, seminariów, warsztatów i szkoleń. Pierwszą przewodniczącą Sekcji Polskiej była Ewa Strumiłło, a obecną od 2008 r. jest Barbara Bielicka-Malinowska. Dotąd powstały jej Oddziały w: Warszawie, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lesznie, Opolu, Toruniu i Trójmieście, a kolejne powstają w Poznaniu i Wrocławiu. Aktywnie pracują komisje przygotowujące stanowiska i ekspertyzy dla komisji branżowych EUK. Członkinie EUK przygotowały unikalną pozycję wydawniczą „Kobiety Niezapomniane”, której promocje odbyły się w wielu miastach kraju, m.in. w. Warszawie, Toruniu, Opolu, Włocławku, Katowicach, Skierniewicach i Bełchatowie; uruchomiły portal internetowy Forum Dobrych Praktyk – Siła Kobiet Siłą Firmy). Biorą również aktywny udział w kampaniach: samorządowych, prezydenckich i parlamentarnych wspierając kobiety kandydujące. Zorganizowały cykl spotkań pt. „ Kobieta Potrafi”, m. in. w Katowicach, Warszawie, Toruniu i Skierniewicach. Uczestniczyły w V Europejskim Szczycie Równości w Poznaniu, w debacie „Praca do 67 roku życia – szansa czy zagrożenie?”. Sekcja Polska objęła patronatem wiele imprez: Konkurs „Wiktoria”- Znak, jakości Przedsiębiorców VIP, projekt „Kryptonim: Szminka- odkryj siebie w biznesie”. Włączyła się także intensywnie w konsultacje społeczne dotyczące projektu Reformy Emerytalnej.
Sekcja Polska od lat współpracuje z posłem Adamem Szejnfeldem, a także z wieloma organizacjami, m.in. Polskim Przedstawicielstwem KE, Demokratyczną Unią Kobiet (DUK) , Parlamentarną Grupą Kobiet , organizacjami zrzeszonymi w Pomorskim Forum Inicjatyw Pozarządowych (PFIP) oraz Mazowieckim i Kujawsko-Pomorskim, a także z Pełnomocniczką Rządu do Spraw Równego Traktowania, Centrum Naukowym Przedsiębiorczości Intelektualnej i Instytutem Euro-Atlantyckim.
Czołowe miejsce w działalności Sekcji Polskiej EUK zajmuje Oddział Toruński, który liczy sobie ponad 10 lat. Jego przewodniczącą jest Aleksandra Łukomska-Smulska. Oddział działa na rzecz szeroko pojętego środowiska kobiecego i budowy państwa obywatelskiego na szczeblu lokalnym, współdziała z władzami województwa i miasta Torunia. Współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi na rzecz ich środowiska, m.in. w ramach Rady Pożytku Publicznego (Aleksandra Łukomska Smulska jest jej wiceprzewodniczącą), wieloma organizacjami kobiecymi, wspierając je w realizacji działań statutowych, np. z Baba Cup przy organizacji amatorskiego turnieju deblowego tenisa ziemnego kobiet i Fundacją Ambasada Kobiet Biznesu. Wspiera inicjatywy swoich członkiń, jak np. Festiwal Piosenki Angielskiej, organizowany przez dyrektor Krystynę Karpińską. Oddział również zorganizował konferencje przeznaczone dla kobiet promujące książkę „Kobiety Niezapomniane” w 2010 r., a w 2011 r. konferencję o zasięgu ogólnopolskim „Kobieta Potrafi”.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
Panie Adamie,rozumiem,że zajmując się sprawami kobiet w Toruniu nie miał Pan czasu na wytłumaczeniem “fundamentalistom katolickim”,jakimi konsekwencjami grozi przyjęcie projektu SP w sprawie zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych?