W życie wchodzą przepisy ustawy, prowadzonej w polskim Parlamencie przez posła Adama Szejnfelda, tzw. II transzy deregulacji dostępu do zawodów. Ustawa obejmuje 96 zawodów. Nowe przepisy stworzą łatwiejszy dostęp m.in. do takich zawodów, jak: architekt, inżynier budowlany, urbanista, doradca podatkowy, księgowy, broker ubezpieczeniowy czy rzeczoznawca samochodowy.
W dnu 10 sierpnia br. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, w dniu 10 grudnia br. wejdą w życie zmiany dotyczące zawodów związanych z koleją, a 1 stycznia 2015 r. unormowania obejmujące zawód biegłego rewidenta.
Warto przypomnieć, iż I transza deregulacyjne, którą w Sejmie również prowadził poseł Adam Szejnfeld, już otworzyła dostęp do 51 profesji, natomiast aktualnie trwają w Sejmie prace nad III ustawą deregulacyjne, która ma ułatwić dostęp do kolejnych ponad 100 zawodów. Pracę nad tą ustawą również rozpoczął poseł Szejnfeld, ale musiał ją przerwać w związku z objęciem funkcji posła do Parlamentu Europejskiego.
Rząd Platformy obywatelskiej konsekwentnie od początku swojego powstania prowadzi proces deregulacji polskiego prawa, w tym prawa administracyjnego i gospodarczego. Jako przykłady można podać „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości” (zwany pakietem Szejnfelda). Zawierał on ok. 40 projektów, zmienił ponad 200 ustaw i wprowadził zmiany w ponad 1000 przepisów. To bodajże największy pakiet zmian na rzecz zmniejszenia biurokracji od 25 lat w Polsce.
Na uwagę zasługuje zmiana ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Była to pierwsza tak wielka reforma prawa gospodarczego. Ustawa ta otrzymała nagrodę Bona Lex Gazety Prawnej za najlepsza ustawę. Ogromne znaczenie miały dwie pierwsze ustawy deregulacyjne, z ustawą o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców na czele. Poważne zmiany dokonano także w przepisach prawa podatkowego a szczególnie w Ordynacji podatkowej – mówi Adam Szejnfeld.
Jako konkretne przykłady zmian warto przytoczyć, mi.in:
- wprowadzenie kultury oświadczeń w zamian kultury zaświadczeń,
- domniemanie uczciwości podatników,
- odpowiedzialność majątkową urzędników,
- radyklane ograniczenie kontroli firm,
- prawo zawieszania działalności gospodarczej,
- ułatwienia w zakładaniu spółek prawa handlowego,
- „zero okienka”,
- zniesienie opłat rejestracyjnych i zmniejszenie opłat administracyjnych,
- upadłość konsumencka,
- partnerstwo publiczno-prywatne,
- kasowy VAT dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm,
- ułatwienia w rachunkowości dla małych i średnich przedsiębiorców,
i wiele, wiele innych – dodaje poseł Adam Szejnfeld.
Marta Łasak
asystentka posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl