Poseł Adam Szejnfeld złożył w sejmie kolejny projekt deregulacyjny. Tym razem dotyczy on nowelizacji Kodeksu pracy w celu umożliwienia stworzenia w Polsce dziesiątek tysięcy nowych miejsc pracy w nowoczesnym sektorze usług transgranicznych.
Polska jest obecnie w bardzo ważnym momencie swojego rozwoju, w którym albo uzyskamy zasadniczą przewagę konkurencyjną na rynku globalnym, albo staniemy się, owszem rozwijającym się, lecz niebędącym w awangardzie i niemającym szans na skokowe odbicie od peletonu, tylko jednym z wielu krajów Europy. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie szansy, jaką daje nam umożliwienie świadczenia usług biznesowych, które pomogłyby nie tylko zachować obecne liczne miejsca pracy w tym sektorze, tj. ok. 200 tysięcy, ale również poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy w tym obszarze.
Regulacje kodeksu pracy nie uwzględniają zmian, jakie nastąpiły w gospodarce w obszarze świadczenia nowoczesnych usług w ciągu ostatnich kilkunastu latach. W obecnym kodeksie pracy nie jest na przykład dopuszczone wykonywanie pracy w niedziele i święta na rzecz różnych, zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym, których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe. W szczególności chodzi o prace przy świadczeniu usług transgranicznych, ze względu na inny tydzień pracy, na przykład od niedzieli do czwartku oraz inne święta w krajach obsługiwanych przez centra działające w Polsce – mówi poseł Adam Szejnfeld.
Zmiana, którą proponuję, dotycząca poszerzenia pracy dozwolonej w niedziele i święta przyczyni się do wzrostu wpływów podatkowych oraz składkowych, przyczyni się do utrzymania dotychczasowych miejsc pracy oraz tworzenia nowych, co w obecnym okresie spowolnienia gospodarczego odgrywa kluczową rolę. Poprzez utrzymanie zatrudnienia zostanie zachowany poziom wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków i mniejsze wypłaty na świadczenia społeczne (np. zasiłki dla bezrobotnych, świadczenia z pomocy społecznej), a w przypadku tworzenia nowych miejsc pracy zwiększać się będą wpływy dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz funduszy ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych – dodaje Szejnfelda.
Proponowana w projekcie zmiana wywoła pozytywne skutki społeczne. Głównym jej celem jest poszerzenie dopuszczalności wykonywania pracy w niedzielę i święta poprzez świadczenie usług biznesowych w centrach, które intensywnie rozwijają się w naszym kraju i dzięki temu zdobywamy przewagę konkurencyjną nie tylko w Europie, zwłaszcza wobec Węgier, Czech, Słowacji, ale też na świecie (kraje azjatyckie). W wyniku tworzenia nowych miejsc pracy zmniejszy się bezrobocie, zwłaszcza wśród ludzi młodych, a także zmniejszy się ryzyko związane z ubożeniem i wykluczeniem społecznym w związku z przedłużającym się brakiem pracy.
Niepokojąca jest systematycznie rosnąca skala osób z wyższym wykształceniem, które stanowią ponad 11% ogółu bezrobotnych. Wynika to z faktu, że wraz ze zwiększaniem się liczby uczelni wyższych, rozszerzaniem oferty edukacyjnej i łatwiejszym dostępem absolwentów szkół średnich do kontynuowania nauki zarówno na studiach zawodowych, jak i magisterskich, a także wyższymi oczekiwaniami i ambicjami młodzieży w porównaniu do początku lat 90. ubiegłego wieku, znacznie zwiększyła się liczba studentów i absolwentów legitymujących się wyższym wykształceniem. Ta liczna grupa, wcześniej w ograniczonym stopniu reprezentowana wśród bezrobotnych i ciesząca się zainteresowaniem pracodawców, odczuwa obecnie podobne problemy, co pozostała młodzież szukająca zatrudnienia. Centra usług biznesowych są dla tej grupy społecznej ogromną szansą na zdobycie zatrudnienia i zabezpieczenie materialne – podsumowuje poseł Adam Szejnfeld.
Zmiana dotyczy art. 151 ze znaczkiem 10, który stanowi katalog prac dozwolonych do wykonywania w niedziele i święta. Katalog ma być rozszerzony o pracę z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ze względu na odmienne, w stosunku do pracodawcy, dni wolne od pracy u wyżej wymienionych podmiotów.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl