Małe firmy potrzebują szczególnej ochrony i pomocy – powiedział Marszałek Bronisław Komorowski, wykonujący obowiązki Prezydenta RP, który był dzisiaj gościem Kongresu Rzemiosła Polskiego. Panu Marszałkowi towarzyszył poseł Adam Szejnfeld. Kongres obradował w dniu 10 czerwca br. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie.
Małe i średnie przedsiębiorstwa uznawane są na świecie za najważniejszą część gospodarki, ale jednocześnie za część relatywnie słabszą w stosunku do przedsiębiorstw dużych. Dlatego właśnie istnieją specjalne rozwiązania instytucjonalne i prawne, które mają za zadanie łagodzić słabości małych i średnich firm, np. ułatwiać im dostęp do kapitału zewnętrznego (kredyty, pożyczki, leasing, fundusze venture capital…), specjalne formy rozliczania się z fiskusem, np. karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany, książka przychodów i rozchodów…). Istnieją także specjalne programy rządowe, a także te realizowane w ramach funduszy Unii Europejskiej skierowane wyłącznie do MSP.
Siłą MSP jest m.in. ich niezwykła umiejętność do przystosowywania się do zaistniałych sytuacji i potrzeb rynku. Firmy tego sektora posiadają także bardzo duży udział w zatrudnieniu. Małe i średnie firmy są również bardziej rentowne od dużych, co oznacza, że efektywniej wykorzystują dostępne im czynniki produkcji. Jednak bez MSP nie mogłyby także efektywnie funkcjonować duże przedsiębiorstwa, którym pozwalają koncentrować się na działalności podstawowej – wykonują rolę dostawców i kooperantów firm dużych. Małe i średnie firmy tworzą zatem warunki do lepszego zaspokojenie potrzeb konsumentów, ale także do wzrostu efektywności firm dużych.
Marszałek Komorowski, doceniając wagę małych i średnich firm dla rozwoju, znalazł czas, aby wziąć udział w posiedzeniu władz krajowych najstarszej i największej organizacji reprezentującej małe i średnie firmy – Związek Rzemiosła Polskiego. Bronisław Komorowski podziękował przy tej okazji za wkład rzemieślników w proces kształcenia zawodowego młodych ludzi w Polsce. Podkreślił, ze małym firmo potrzebne jest wsparcie w zakresie dostępu do finansowania oraz ograniczenie biurokracji, która jest szczególnym obciążeniem właśnie dla najmniejszych przedsiębiorstw.
****
Związek Rzemiosła Polskiego – jest najstarszą ogólnopolską, zawodową organizacją w Polsce. Organizacje zrzeszające rzemieślników liczą sobie nawet 800 lat istnienia, natomiast sam Związek Rzemiosła Polskiego działa od 1933 r. (wcześniej, jako Związek Izb Rzemieślniczych – 1933 – 1972 i Centralny Związek Rzemiosła – 1973 – 1989). ZRP jest także największą pod względem posiadanych struktur terenowych, ale i członków, organizacją pracodawców w Polsce, zrzesza bowiem:
- 27 izb rzemieślniczych (26 terytorialnych i 1 branżowa),
- 483 cechów rzemiosł różnych (struktury powiatowe),
- 222 spółdzielniami rzemieślniczych,
- 300 tysięcy mikro, małych i średnich firm.
Związek Rzemiosła Polskiego, jako organizacja pracodawców, jest uczestnikiem Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych (na szczeblu krajowym) oraz Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego (na szczeblu regionalnym). Związek Rzemiosła Polskiego jest także mecenasem kultury i fundatorem Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta przyznawanej od 1994 roku we współpracy ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich i Związkiem Literatów Polskich wybitnym pisarzom.
Kongres Rzemiosła Polskiego - jest najwyższą władzą Związku Rzemiosła Polskiego. Zbiera się raz w roku, rozlicza wykonanie zadań na miniony rok, zatwierdza bilans finansowy i plan finansowy oraz udziela absolutorium władzom Związku. Kongres ocenia także aktualną sytuację gospodarczą w kraju oraz przyjmuje rekomendacje na przyszłość.