Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Konkurs rozstrzygnięty

Redaktor admin on 16 Czerwiec, 2010 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld w poniedziałek 14 czerwca br. wziął udział w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w uroczystości ogłoszenia wyników I edycji Konkursu „Jestem Szefową” skierowanego do uczennic szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Konkurs zorganizowała  pani minister Elżbieta Radziszewska – Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania przy udziale pani minister Katarzyny Hall – Ministra Edukacji Narodowej. Pierwsze miejsce w dziewczęcej rywalizacji zajęła Sylwia Kubacka, drugie miejsce Aneta Czajkowska, a trzecie Emilia Kowalska.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Sylwia Kubacka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu. W swojej pracy napisała m.in.: “Do ciasta potrzebuję margarynę, mąkę, jajko i proszek do pieczenia. Do zmiany sytuacji prawnej kobiet – wiedzy o ich życiu, ustaw i marszałka Sejmu. Składniki powinny się połączyć, ale każda gospodyni i każdy rzecznik praw obywatelskich wie, jakie to trudne. (…)”.

Drugą pozycję uzyskała Aneta Czajkowska z profilowanego Zespołu Szkół Samochodowych
im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku. Napisała, m.in.: “Rycerzem być, jak koledzy z podwórka. Rola białogłowy, czekającej w wieży na wybawienie, nie odpowiadała mi. (…) Rządzić chciałam i planowałam”.

Laureatką natomiast trzeciego miejsca została Emilia Kowalska z Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach. Emilia napisała swoje wypracowanie w formie listu do koleżanki: “Droga Matyldo, mówiłaś, tłumaczyłaś, abym nie wracała z Australii do Polski, bo nie osiągnę niczego, mimo że mam wykształcenie i dużo doświadczenia na stanowisku kierowniczym. Zastanawiałaś się, co będę robić w takiej dziurze jak Suwałki (…), i wyobraź sobie (…), zostałam wybrana na prezydenta Suwałk”.

 Oprócz nagród przyznano też wyróżnienia. Przypadły one: Annie Białkowskiej z II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Kwidzynie, Karolinie Bojarun z LO Sióstr Prezentek w Krakowie, Małgorzacie Chrzęszczyk z I LO im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej, Karolinie Pieniawskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie oraz Oliwii Malinowskiej z II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu.

Laureatki w nagrodę otrzymały: laptopa, kamerę cyfrową i notebooka oraz liczne upominki. Nagrodami było też zwiedzanie miasta, a przede wszystkim spotkania z ważnymi osobami życia publicznego, w tym z Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, panią Hanną Gronkiewicz – Waltz.

 ****

Celem konkursu „Jestem szefową” jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet – liderek wśród młodzieży. Zadaniem uczestniczek konkursu było przygotowanie pracy na temat “Jestem szefową” – uczestniczki miały wyobrazić sobie siebie w roli szefowej w dowolnym obszarze życia społeczno-politycznego lub gospodarczego, opisać, co chcą zmienić, na jakie bariery napotykają, jak widzą siebie – kobietę w roli szefowej. Na konkurs napłynęło blisko 200 prac z całej Polski.

Finalistki konkursu opisały siebie w roli m.in. szefowej wydawnictwa naukowego, właścicielki firmy, kierowniczki domu kultury, decydowały się również często na wejście w obszary zdominowane przez mężczyzn, opisały siebie m.in. w rolach: zastępczyni dowódcy pułku “W polskim społeczeństwie od dawna funkcjonuje stereotyp damy i rycerza(…) Przyszedł czas zmian. Czas obalania mitów (…) Od pół roku towarzyszę dowódcy w prowadzeniu pułku.”, Przewodniczącej partii “Kobiety są dziś potrzebne, by kultura polityczna odbiła się od dna” i Prezeski Polskiego Związku Piłki Nożnej “Stwórzmy warunki rozwoju i ewolucji piłki nożnej przede wszystkim w szkołach. Potrzebujemy wykwalifikowanych, chętnych do pracy, niebojących się wyzwań szkoleniowców.” Uczestniczki konkursu w swoich pracach często stwierdzały, że chcą mieć możliwość godzenia macierzyństwa z karierą zawodową i podkreślały pilną konieczność zmian w obszarze godzenia życia zawodowego z rodzinnym “kobiety nie powinny stać przed wyborem – kariera albo rodzina, (…) potrzebne są m.in. przyzakładowe żłobki i przedszkola”.

W składzie Jury konkursu byli: Elżbieta Radziszewska – Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania, Ligia Krajewska – Szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji Narodowej, Adam Szejnfeld – Poseł na Sejm RP, Małgorzata Wadzińska External Relations, Procter & Gamble Polska, Barbara Bielicka – Malinowska – Przewodnicząca Europejskiej Unii Kobiet, Jolanta Fudala – dziennikarka, Barbara Szymborska – Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania.

Antoni Kolasa

dyrektor Biura Poselskiego Posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)