Rozstrzygnięcia Europejskiego Urzędu Patentowego (EUP) rzadko wzbudzają szersze zainteresowanie. Zupełnie inaczej stało się jednak w przypadku decyzji tej instytucji o przyznaniu wyłącznie dwóm koncernom szerokich patentów obejmujących m.in. ziarna jęczmienia używane do produkcji piwa. – Z uwagi na kontrowersje, jakie narosły wokół decyzji EUP oraz potencjalne konsekwencje, jakie niosą one za sobą dla całej europejskiej branży piwowarskiej oraz konsumentów w UE, wystąpiłem do Komisji Europejskiej w tej sprawie - mówi poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego.
Wśród europejskich browarników, jak również organizacji konsumenckich sporo emocji wywoła decyzja Europejskiego Urzędu Patentowego z 2016 roku o przyznaniu wyłącznie dwóm koncernom szerokich patentów obejmujących ziarna jęczmienia, jak również ich wykorzystanie w warzeniu piwa oraz wyprodukowany w ten sposób napój (EP2384110, EP2373154, EP2575433).
- Dyrektywa 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 6 lipca 1998 r. w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych w dość jednoznaczny sposób zakazuje obejmowania roślin i zwierząt patentami, o ile nie zostały one zmodyfikowane genetycznie. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż została ona wypracowana ponad 20 lat temu i być może nadszedł czas, aby doprecyzować niektóre z jej zapisów, w szczególności te dotyczące produktów uzyskiwanych przy wykorzystaniu biotechnologii – dodaje eurodeputowany z Wielkopolski.
Jak bowiem twierdzą przeciwnicy decyzji EUP, którzy się od niej odwołali, w przypadku wyżej wymienionych patentów nie można mówić o wynalazkach biotechnologicznych, ale o produktach uzyskanych w procesach o charakterze czysto biologicznym. Ich zdaniem mutacja genetyczna, na którą powołują się posiadacze patentu, jest dobrze znana konwencjonalnym hodowcom, ma charakter przypadkowy, naturalny i częsty, co oznacza, że nie jest wynikiem procedury biotechnologicznej i ochrona patentowa nie jest uzasadniona.
- Tzw. zdolność patentowa roślin i zwierząt to dość delikatna materia, na co zwrócił uwagę Parlament Europejski w swojej rezolucji z grudnia 2015 roku. Niemniej jednak w przypadku patentów na ziarna jęczmienia wykorzystywanych do produkcji piwa, trzeba zwrócić uwagę na niezwykle istotne aspekty gospodarcze oraz społeczne trwającego sporu. Mimo iż piwo produkuje się w niemal wszystkich zakątkach świata, to właśnie kraje europejskie, w tym także Polska, w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju technik i technologii piwowarskich. W całej Unii działa dzisiaj ok. 8 500 browarów, a liczba miejsc pracy związanych z piwem szacowana jest nawet na 2,3 milionów. Nie dziwi więc fakt, iż ta sprawa wywołuje tak wiele emocji – podsumowuje poseł Szejnfeld.
***
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie patentów i praw do ochrony odmian roślin
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2015-0473+0+DOC+XML+V0//PL
Zawiadomienie Komisji w sprawie niektórych artykułów dyrektywy 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych (8.11.2016)
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:52016XC1108(01)&from=EN
Mateusz Grzelczyk
Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg
#Piwo #Browar #Piwowarstwo #Browarnictwo #Przedsiębiorcy #MŚP #Konkurencja #OchronaKonkurencji #Patenty #Biotechnologia #SądPatentowy #Konsumenci #OchronaKonsumentów #Komisja #KomisjaEuropejska #Bruksela #Strasburg #ParlamentEuropejski #UE #UniaEuropejska #EPP #EPL #PlatformaObywatelska #PO #AdamSzejnfeld #PE #Wielkopolska #Polska #Europa