Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Lekcja historii w Wolsztynie

Redaktor admin on 5 Czerwiec, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Polska jest obecnie znaczącym krajem w regionie Europy Środkowo – Wschodniej. Dzięki pracy i wielu wyrzeczeń nasz kraj rozwija się w niesłychanym tempie. W przeszłości marzyliśmy o wolności, mieliśmy świadomość, że nie będzie to łatwe, jednak nikt nie może zaprzeczyć skokowi cywilizacyjnemu, jaki dokonał się przez ostatnie 24 lata – powiedział Adam Szejnfeld podczas spotkania z młodzieżą Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wolsztynie, które odbyło się 4 czerwca br. Głównym tematem lekcji było Święto Wolności.


Polakom brakuje obecnie punktu odniesienia, dlatego mają problem z obiektywną ocena obecnej rzeczywistości. Starsi wymazali z pamięci trudne i przykre chwile życia w PRL, a młodzi tamtych czasów zupełnie nie znają. Jedna i druga grupa ma więc problem z relatywizacją swojej oceny i zmuszona jest odnosić się do porównań z krajami „starej demokracji”. Dlatego przeżywamy niekiedy frustrację, a Polskę oceniamy negatywnie zapominając, iż tamte kraje budowały swój dobrobyt kilkaset lat a nie dwadzieścia jak my – mówił poseł Szejnfeld

Poseł podczas rozmowy przytoczył również ostatnie wyniki badań Transformation Index Fundacji Bertelsmanna, które ocenia kraje, które przeszły lub przechodzą transformację, a który ocenia kraje w trzech dziedzinach: jakości demokracji, stanu gospodarki rynnowej oraz zarządzania krajem. Według najnowszego raportu Polska pośród krajów Europy Środkowo –Wschodniej jest obecnie na trzecim miejscu. Natomiast w poszczególnych kategoriach awansowaliśmy na trzecie miejsce w ocenie demokracji oraz gospodarki rynkowej – przed nami są Czechy i Estonia. A najwyższe drugie miejsce – tuż za Estonią – nasz kraj ma za zarządzanie. Ponadto w ostatnich 5 latach PKB wzrosło o 18% wobec tylko 1,5% w Europie, a nierówności społeczne maleją co pokazuje tzw. czynnik Giniego.

Podczas spotkania młodzi ludzie chętnie rozmawiali nie tylko na tematy związane z przeszłością, ale i przyszłością. Ich głównym przedmiotem zainteresowań była gospodarka i sprawy zatrudnienia, prawo pracy, ale także sprawy związane z in vitro i związkami partnerskimi.

***

Pierwsze częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989 r. były rezultatem porozumienia zawartego podczas obrad Okrągłego Stołu. O tym jak ważne dla społeczeństwa były to głosowania niech świadczy fakt, że frekwencja wyniosła ponad 62 %. W ich wyniku wielki sukces odniosła Solidarność – na kandydatów Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” głos oddało 60% wyborców. Łącznie w obydwu turach „Komitet Wyborczy” zdobył wszystkie 161 miejsc w Sejmie oraz 99 miejsc w Senacie.

(źródło inf. własne oraz „Gazeta Wyborcza”)

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)