Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

LEKCJA Z PRZESZŁOŚCI

Redaktor admin on 1 Wrzesień, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W dniu 31 sierpnia br. w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody Dnia Solidarności i Wolności, święta upamiętniającego wydarzenia dające początek upadku komunizmu w Polsce a potem w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Na poznańskich obchodach Dnia Solidarności i Wolności obecni byli przedstawiciele Związku “Solidarność”, włodarze miasta i regionu oraz parlamentarzyści. Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda, nieobecnego z uwagi na konieczność wyjazdu do Brukseli, reprezentowała delegacja, która złożyła w jego imieniu kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Dla eurodeputowanego z Wielkopolski dzisiejsza uroczystość jest szczególnie ważna – był bowiem działaczem legalnej i podziemnej „Solidarności”, a za działalność antykomunistyczną został internowany w Zakładach Karnych we Wronkach i w Gębarzewie. Po wyjściu z więzienia kontynuował swoją działalność w podziemiu. Po 1989 roku został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego Solidarność w swoim mieście, a także członkiem regionalnego Komitetu Obywatelskiego Solidarność obejmującego Krajnę, Ziemię Nadnotecką oraz Pałuki. W latach osiemdziesiątych walczył o wolność i demokrację, a potem, od lat dziewięćdziesiątych, zaangażował się w realizację tych ważnych celów w wolnym już kraju.

Wydarzenia, których 35. rocznicę dziś świętowano, były następstwem fali strajków, które wybuchły latem 1980 roku. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, utworzony na terenie Stoczni Gdańskiej pod przewodnictwem Lecha Wałęsy, przedstawił stronie rządowej listę 21 postulatów, w których żądano utworzenia wolnych związków zawodowych niezależnych od władz partyjnych. Domagano się poprawy standardu życia obywateli m.in. poprzez stopniową podwyżkę płac, skrócenie czasu pracy, zniesienie cenzury, poprawę zaopatrzenia w żywność. Postulaty zawierały również postanowienia dotyczące przemian politycznych, takich jak wprowadzenie reform gospodarczych. Upór strajkujących robotników zmusił władze komunistyczne do ustępstw, które stały się początkiem drogi ku wolnej i suwerennej Polsce.

Jak przekonywał w swoim przemówieniu Jarosław Lange, przewodniczący Związku Zawodowego “Solidarność” w Wielkopolsce, uroczystości takie jak dziś powinny być dla nas lekcją, jak wiele można osiągnąć wspólnym działaniem ponad podziałami, zwłaszcza tymi politycznymi. Lekcją, którą nadal musimy sobie przyswoić.

****

Adam Szejnfeld – prawnik, były działacz ,,Solidarności”, więziony we Wronkach i w Gębarzewie, współorganizator Komitetów Obywatelskich „Solidarność”. Przedsiębiorca, samorządowiec – radny i burmistrz, wiceprezes Stowarzyszenia Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu, potem poseł na Sejm RP pięciu kadencji, przewodniczący sejmowych Komisji Gospodarki i Skarbu Państwa. Wiceminister Gospodarki, szef rządowego Komitetu Antykryzysowego. Autor prorozwojowych ustaw „Pakietu Szejnfelda”, największego w ostatnich latach pakietu deregulującego polskie prawo administracyjne i gospodarcze. Najbardziej znane rozwiązania tego Pakietu, to zamiana kultury zaświadczeń na kulturę oświadczeń oraz wprowadzenie domniemania uczciwości podatnika. Obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, członek trzech komisji: Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO), Handlu Międzynarodowego (INTA) oraz Rozwoju (DEVE). Felietonista publikujący w prasie drukowanej oraz na portalach internetowych. Wielokrotny laureat konkursu wielkopolskich dziennikarzy „Człowiek Roku”. Najlepszy poseł wg. dziennika „Puls Biznesu”, jeden z dziesięciu najlepszych polityków w Polsce wg. Tygodnika Polityka, laureat nagrody „Bona Lex” Gazety Prawnej.

Biuro Adama Szejnfelda

Posła do Parlamentu Europejskiego

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)