Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Ludzie bez państwa

Redaktor admin on 26 Styczeń, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Bezpaństwowcy lub apatrydzi to określenia osób nieposiadających żadnego obywatelstwa. Szacuje się, że jest ich od 10 do 15 milionów na całym świecie, przy czym w poszczególnych regionach występują znaczne dysproporcje w ich liczbie.Aż 5 spośród 20 państw goszczących najwięcej zarejestrowanych bezpaństwowców znajduje się w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. To olbrzymie wyzwanie dla tego regionu – podkreśla poseł Adam Szejnfeld, który z ramienia Grupy EPL pełnił funkcję sprawozdawcy do opinii w tej sprawie, przyjętej dzisiaj przez Komisję Rozwoju Parlamentu Europejskiego.

Mimo, iż prawo do obywatelstwa zapisane jest w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, dla milionów osób pozostaje ono nieosiągalnym marzeniem. W przypadku państw Azji Płd. i Płd.-Wsch. szczególnie zaniepokojenie budzi wykorzystywanie przepisów o narodowości w celu dyskryminacji wybranych grup tak, jak dzieje się to w przypadku ponad 800 tys. Rohindżów w Mjanmie, nieuwzględnionych na liście 135 grup etnicznych uznawanych przez rząd. Poważny problem stanowi również dyskryminacja ze względu na płeć, gdy kobiety nie mają prawa przekazać obywatelstwa potomkom na równych prawach z mężczyznami lub gdy tracą obywatelstwo przy zawarciu małżeństwa. Istnieją również przeszkody natury administracyjnej, powodujące, że osoby żyjące w trudno dostępnych miejscach lub nieposiadające wystarczających środków nie rejestrują narodzin dzieci, co przynosi problemy w przyszłości.

Należy podkreślić, iż w ostatnich latach można zaobserwować pewne pozytywne zmiany w regionie Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Na przykład w Indonezji w 2006 roku zreformowano prawo w zakresie obywatelstwa tak, aby migranci z Indonezji, którzy spędzili ponad 5 lat za granicą, nie tracili już obywatelstwa. W Kambodży wprowadzono zaś przepisy, zgodnie z którymi rejestracja urodzeń w ciągu 30 dni po urodzeniu jest obecnie bezpłatna. W Tajlandii w 2011 roku, po reformie prawa dotyczącego obywatelstwa i rejestracji obywateli, obywatelstwo otrzymało 2 000 bezpaństwowców.

- Brak obywatelstwa oznacza nie tylko brak możliwości korzystania w pełni ze wszystkich praw człowieka, ale także uniemożliwia pełne uczestnictwo w życiu społeczeństwa, na przykład utrudnia dostęp do opieki zdrowotnej, systemu edukacji czy też korzystanie z prawa własności. Dlatego tak ważne jest pogłębienie współpracy międzynarodowej, aby z jednej strony wspierać dostęp do obywatelstwa dla obecnych bezpaństwowych, z drugiej zaś zapobiegać wzrostowi nowych przypadków bezpaństwowości w przyszłości – uważa poseł Szejnfeld.

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)