Siłą Platformy Obywatelskiej są jej kandydaci w wyborach do samorządu terytorialnego. Liderami tego zespołu w Pile i Wielkopolsce Północnej jest pani dr Mirosława Rutkowska- Krupka, która została liderem listy PO do Sejmiku Wojewódzkiego w Poznaniu oraz pan dr Piotr Głowski, który jest naszym kandydatem na prezydenta miasta Piły – powiedział wiceprzewodniczący PO w Wielkopolsce, eurodeputowany Adam Szejnfeld podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Pile.
Dziś przedstawiam państwu liderów list Platformy Obywatelskiej w najbliższych wyborach samorządowych z powiatu pilskiego: panią dr Mirosławę Rutkowską – Krupkę kandydatkę do Sejmiku Wojewódzkiego w Poznaniu oraz pana dr Piotra Głowskiego, kandydata na stanowisko prezydenta Miasta Piły. Są to osoby niezwykle kompetentne, mające odpowiednie wykształcenie oraz długoletnie doświadczenie, w tym samorządowe, dlatego jestem przekonany, iż świetnie nadają się na funkcje, o które będą konkurowały - powiedział europoseł Adam Szejnfeld.
Dr Mirosława Rutkowska – Krupka jest dr nauk ekonomicznych. W przeszłości pracowała m.in. jako dyrektor Wydziału Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Urzędu Wojewódzkiego, w latach 1994–2014 była działaczką samorządową, radną wojewódzką, raną miejską i radną powiatową. Była też prezydentem Piły i wiceprezydentem Piły. Autorka artykułów naukowych i prasowych oraz publikacji o Pile „Piła - V wieków rozwoju”. Nominowana do tytułu „Europejczyk 2005” za całokształt działań związanych z promowaniem idei zjednoczenia Europy, znaczący udział w pozyskiwaniu środków unijnych, rozszerzenia współpracy partnerskiej między Piłą a miastami UE. W rankingu „Najlepsi Prezydenci” 6 lokata wśród 67 Prezydentów miast polskich – za gospodarność, tworzenie koniunktury dla rozwoju inicjatyw gospodarczych, stanu estetyczno-sanitarnego w mieście. „Róża Biznesu” Pilskiej Izby Gospodarczej.
Dr Piotr Głowski jest prezydentem miasta Piły. Wcześniej był senatorem, przedstawicielem Senatu RP w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBW) w Europie. Przewodniczył też szwajcarskiej i austriackiej Grupie Parlamentarnej. Uczestniczył w pracach senackiej Komisji ds. Unii Europejskiej. Jest doktorem nauk ekonomicznych (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) oraz magistrem psychologii zarządzania oraz inżynierem zarządzania, a także stypendystą Instytutu Goethego w Berlinie. Jako przedsiębiorca współpracował przez wiele lat m.in. z Matsushita Electric Industrial Co. Członek Rady ds. Innowacji przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego. Wspierał i współtworzył projekty unijne realizowane w Pile i Północnej Wielkopolsce. Jest przewodniczącym polsko-niemieckiej grupy bilateralnej działającej przy Związku Miast Polskich. Laureat m.in. nagrody dziennikarzy „Człowiek Roku” Wielkopolski Północnej oraz prestiżowego konkursu im. Stanisława Staszica w Pile.
Podczas konferencji europoseł Adam Szejnfeld przedstawił kilka wybranych przez siebie dokonań prezydenta Piotra Głowskiego i działaczy PO na rzecz Piły w mijającej kadencji:
1. Gospodarka:
- Powołanie specjalnej strefy ekonomicznej w Pile
- Powstanie Inkubatora Przedsiębiorczości.
2. Rozwój:
a. Działania na rzecz stworzenia programu Ośrodka Interwencji Strategicznej (OSI), co da dodatkowe środki finansowe z Unii Europejskiej na rozwój Piły oraz gmin powiązanych więziami społeczno-gospodarczymi z Piła.
3. Infrastruktura:
- Remont Dworca Kolejowego w Pile.
- Przebudowa ciągów komunikacyjnych i rekreacyjnych centrum miasta.
- Największa suma kilometrów dróg, ulic i chodników poddanych remontom, modernizacji oraz budowie łącznie z nowoczesnymi rondami.
4. Sprawy społeczno – obywatelskie
- Wprowadzenie Karty Dużej Rodziny
- Wybudowanie nowego budynku z mieszkaniami komunalnymi – pierwszy taki budynek od 20 lat w gminie.
- Wprowadzenie budżetu obywatelskiego i szerokich konsultacji społecznych przy przygotowaniu miejskich inwestycji.
5. Kultura:
- Przebudowa i modernizacja sali kinowej na salę koncertowo–audiowizualną.
6. Sport:
- Remont i modernizacja Stadionu Miejskiego w Pile.
7. Zdrowie i środowisko:
- Prace nad powstaniem w Pile Ośrodka Radioterapii i Hospicjum.
- Usunięcie „bomby ekologicznej” na pilskim lotnisku.
8. Turystyka, rekreacja, wypoczynek:
- Rewitalizacja pilskiej wyspy.
- Rewitalizacja parku miejskiego.
- Rozbudowa sieci ścieżek pieszo – rowerowych.
- Budowa sieci placów zabaw
- e. Budowa i organizacja przystani wodnych wraz uruchomieniem tramwaju wodnego.
Marta Łasak
asystentka posła do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfelda