Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Maj – miesiąc jubileuszy posła Szejnfelda

Redaktor admin on 27 Maj, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Maj to dla posła Adam Szejnfelda miesiąc jubileuszy. 25 lat temu bowiem, w dniu 27 maja 1990 roku, Adam Szejnfeld kandydował na funkcję radnego, a już w trzy dni później objął funkcję burmistrza Miasta i Gminy Szamocin, leżącej w obecnym powiecie chodzieskim w Wielkopolsce Północnej. Później został wybrany także na funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu. Natomiast rok temu, 25 maja 2014 roku Adam Szejnfeld został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego. W międzyczasie był przez 5 kadencji posłem na Sejm RP, a także wiceministrem gospodarki. – Pełniłem w życiu wiele funkcji publicznych i zajmowałem wiele stanowisk, ale najlepiej wspominam cudowne emocje związane z działalnością w samorządzie terytorialnym. Budowanie nowej, samorządowej Polski po przełomie w 1989 roku i po utworzeniu samorządnych gmin w 1990 roku, to jeden z najwspanialszych okresów w najnowszej historii Polski, ale także i w moim osobistym życiu – mówi poseł Szejnfeld.

W dniu 26 maja br. w Poznaniu odbyła się międzynarodowa konferencja pod tytułem „Wielkopolska obywatelska – Wielkopolska europejska. 25 lat samorządności”. Honorowy patronat objął nad nią Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Do udziału zostali zaproszeni parlamentarzyści, przedstawiciele władz wielkopolskich miast, gmin i powiatów, reprezentanci środowisk naukowych i medialnych. Jednym z honorowych uczestników oraz panelistów konferencji, obok m.in. pani Premier Hanny Suchockiej, był Adam Szejnfeld, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, a wcześniej samorządowiec – radny i burmistrz.

Wielkopolska debata z okazji jubileuszu samorządu terytorialnego podsumowała ćwierćwiecze funkcjonowania samorządu w Polsce. Była jednocześnie kontynuacją dyskusji zapoczątkowanej w Poznaniu przez Kongres XXV-lecia Samorządu Terytorialnego, który miał miejsce w marcu tego roku. Oba wydarzenia wpisały się w cykl inicjatyw podjętych dla upamiętnienia pierwszych w pełni demokratycznych wyborów do samorządu terytorialnego w naszym kraju, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Rocznica była również okazją do podjęcia dyskusji oraz próby oceny jak i wyznaczenia dalszych celów dla procesu przebudowy Polski lokalnej, zapoczątkowanego przez reformę decentralizacyjną, uważaną za najbardziej udaną ze wszystkich polskich reform.

Konferencję podzielono na dwie części. W pierwszej dyskusja skupiła się wokół tematu „Bilans i perspektywy”. Gościem specjalnym, który wziął w niej udział, była profesor Hanna Suchocka, zasłużona, jako wybitny polityk i profesor akademicki, była premier Rządu RP oraz Dama Orderu Orła Białego. Po jej wystąpieniu głos zabrał europoseł Adam Szejnfeld, który zwrócił uwagę na wiele wątków ważnych z perspektywy tematu samorządności, takich jak kwestia finansowania i autonomii samorządów terytorialnych, podział obowiązków i współpracy z administracją centralną, współpraca na linii samorząd-samorząd czy też kwestia zatrudnienia w samorządach. – Jestem pełen podziwu dla pozytywnego procesu, jaki przeszła administracja samorządowa i świetnego poziomu reprezentowanego przez jej pracowników. Należy jednak postawić pytanie, czy możemy i czy mamy prawo spocząć na laurach. Jestem osobiście przekonany, że nie – powiedział europoseł. – Patrząc bowiem przez pryzmat choćby kilku kategorii spraw, np. ustrojowo-strukturalnych, finansowych, kończąc na zwykłych kwestiach pracowniczych widzimy, że mamy proces tworzenia samorządu terytorialnego nie został jeszcze zakończony. Trzeba go kontynuować.

Następnie wręczono nagrody laureatom XVI Konkursu Dziennikarskiego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego pod hasłem „Wielkopolska obywatelska – Wielkopolska europejska. 25 lat wolności – 25 lat samorządu”.

Druga połowa konferencji była poświęcona tematowi „Samorząd terytorialny w Europie. Zagrożenia, wyzwania, nowe kierunki rozwoju”. Jej celem była próba przybliżenia doświadczeń innych krajów europejskich na polu rozwoju samorządności oraz odniesienie się do nich z perspektywy polskiego środowiska samorządowego. Moderatorem dyskusji był prof. dr hab. Paweł Swianiewicz, doradca Prezydenta RP ds. samorządu terytorialnego, a wzięli w niej udział Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wiceprezydent Rady Regionalnej Bretanii Jean-Michel Le Boulanger oraz profesor dr hab. Alina Bargaoanu z Krajowej Szkoły Studiów Politycznych i Administracji w Bukareszcie.

Biuro Adama Szejnfelda

Posła do Parlamentu Europejskiego

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)