Minęła setna rocznica zamordowania prezydenta Gabriela Narutowicza. Ten czarny dzień w Polskiej historii uchwałą przypomniał Senat RP.
W dzisiejszych czasach trzeba pamiętać, że zabójstwo prezydenta Narutowicza i atmosfera, która do tego doprowadziła, były przejawem chęci zabójstwa nie tylko człowieka, ale i rodzącej się w Polsce demokracji. Mord ten był też przejawem rasizmu i antysemityzmu panujących w ówczesnej Polsce, bowiem to właśnie z wykorzystaniem takich idei i haseł – nagonka na mniejszości narodowe – rozpętano negatywne emocje przeciwko nowo wybranemu Prezydentowi RP – uważa senator Adam Szejnfeld
Dzisiaj, po stu latach, wydaje się, że podobne siły wracają już nie tylko na polskie ulice, ale i do gabinetów polskich polityków – dodaje senator z Wielkopolski.
Skrajnie narodowych poglądów nie podzielał wówczas Józef Piłsudski, który przekazując jako Naczelnik Państwa, władzę prezydentowi G. Narutowiczowi wzniósł toast mówiąc:
„Panie Prezydencie Rzeczypospolitej!
Czuję się niezwykle szczęśliwym, że pierwszy w Polsce mam wysoki zaszczyt podejmowania w moim jeszcze domu i w otoczeniu mojej rodziny pierwszego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.
Panie Prezydencie jako jedyny oficer polski służby czynnej, który dotąd nigdy przed nikim nie stawał na baczność, staję oto na baczność przed Polską, którą Ty reprezentujesz, wznosząc toast: Pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej niech żyje!”
****
Zabójstwo pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, popełnione przez Eligiusza Niewiadomskiego w dniu 16 grudnia 1922 w pałacu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, wywołało poruszenie wśród społeczeństwa, ale i uzasadniony niepokój. Niewiadomski oddał do Narutowicza z małej odległości trzy strzały z pistoletu. Prezydent zmarł na miejscu. W dniu 30 grudnia 1922 skazano zamachowca na karę śmierci
Kamila Łańska
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda
Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności
Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542
REGON 385025697
Portale i media społecznościowe:
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
www.facebook.com/PoselSzejnfeld/
www.twitter.com/szejnfeld
#GabrielNarutowicz #JózefPiłsudki #PrezydentRP #Polska #Warszawa #Senat #SenatRP #IIRP #IIRP #EPL #Demokracja #Równość #Równouprawnienie #Praworządność #Wolność #WolneMedia #WolneWybory #WolneSądy