Sejm. O kierunkach planowanych działań w zakresie informatyzacji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego debatowano podczas obrad Komisji Innowacji i Nowoczesnych Technologii, w której pracach uczestniczy poseł Adam Szejnfeld. Członkowie komisji w dniu 15 lutego w Warszawie spotkali się z Michałem Bonim, Ministrem Administracji i Cyfryzacji, który przedstawił informacje o planach i etapie wdrożenia w naszym kraju telewizji cyfrowej.
Ostatecznym terminem wyłączenia nadawania analogowego, zgodnie z porozumieniem zawartym
w Genewie w 2006 r. w czasie Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej ITU, jest 17 czerwca 2015 r. Prace nad cyfryzacją prowadzone w Polsce natomiast są realizowane z takim wyprzedzenie, że zakończenie nadawania w systemie analogowym nastąpi jeszcze przed ostatecznym terminem ustalonym umowami międzynarodowymi. To dobra wiadomość, zwłaszcza, że będzie się to wiązało z zapewnieniem powszechnej dostępności cyfrowego sygnału telewizyjnego na terenie niemalże całej Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto wiedzieć, że cyfryzacja będzie miała znaczenie nie tylko dla polepszenia przekazu sygnału telewizyjnego i jakości odbioru telewizji, ale także wprowadzi olbrzymią ilość nowych technologicznie możliwości wykorzystania telewizji i jednocześnie telekomunikacji w nowoczesnym społeczeństwie. Cyfryzacja, zmniejszy koszty nadawania programów, będzie także miała pozytywny wpływ na ochronę środowiska (niski poziom promieniowania z uwagi na mniejszą moc stacji nadawczych, co przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz niski poziom zakłóceń interferencyjnych). Ale duże zmniejszenie kosztów nadawania to tylko niektóre zalety nadawania w systemie cyfrowym.
Cyfryzacja Polski to owszem, zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej, ale i zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu. To z kolei będzie zwiększało dostęp do edukacji, oświaty, rozrywki, ale także dostęp do urzędów dzięki usłudze e-PUAP. Musi także cieszyć, iż będzie to również służyło najmłodszym. Nasi młodzi obywatele bowiem korzystają z technologii teleinformatycznych tak samo lub czasem nawet intensywniej niż ich rówieśnicy z innych państw UE. Internet staje się dla nich bardzo przydatną pomocą w nauce, pozyskiwaniu wiedzy, rozwijaniu umiejętności informatycznych a także rozrywce. Internet, to także coraz częściej wykorzystywana instrument i nowa technologia w polskich szkołach. Coraz więcej szkół na przykład wprowadza e-dzienniki, co umożliwia rodzicom kontrolowanie osiągnięć swoich dzieci w szkołach. Podobne zastosowanie będzie miała ta technologia w Służbie zdrowia, gdzie wszelka wiedza o pacjencie już niebawem będzie dostępna przez 7 dni i 24 godziny w każdym miejscu za pomocą siec Internetu. Ułatwi to leczenie oraz zmniejszy koszty ochrony zdrowia i po stronie pacjentów i po stronie palcówek medycznych.
Widać, że cyfryzacja to nie tylko „inna” telewizja, cyfryzacja, to inna cywilizacja – uważa poseł Adam Szejnfeld.
Jerzy Wyczechowski
asystent posła Adam Szejnfelda