Rok temu, poseł Adam Szejnfeld zaproponował Bronisławowi Komorowskiemu, ówczesnemu marszałkowi Sejmu, przywrócenie Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Propozycja została przyjęta i Pan Marszałek, ówczesny kandydat na Prezydenta RP, ogłosił taką deklarację na spotkaniu z przedstawicielami największych w Polsce organizacji przedsiębiorców i pracodawców, jaką zorganizował w Warszawie w dniu 9 czerwca 2010r. poseł Adam Szejnfeld. Wczoraj, w dniu 15 czerwca, niemalże w rok od wspomnianej deklaracji, Prezydent Bronisław Komorowski wręczył pierwsze 4 statuetki i tym samym rozpoczął swoją edycję nagród prezydenckich. Bardzo się cieszę, że ta obietnica została zrealizowana i że mogłem mieć w tym swój udział – mówił poseł Adam Szejnfeld po zakończeniu uroczystości na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uważam, że jest to także taka zbiorowa nagroda dla Poznania, dla Wielkopolski za nasz wkład w rozwój polskiej gospodarki – twierdzi poseł Adam Szejnfeld.
Debata, na której na prośbę posła Adama Szejnfelda Marszałek Bronisław Komorowski ogłosił powrót do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP odbyła się w dniu 9 czerwca 2010r. w Hotelu Bristol w Warszawie. W ówczesnym spotkaniu udział wzięli: Andrzej Arendarski – Prezes KIG, Jerzy Bartnik - Prezes ZRP, Maciej Grelowski – Przewodniczący Rady Głównej BCC, Zbigniew Jarzyna – Prezes NRZHiU, Jan Korsak – Prezes PIT , Henryk Orfinger – Przewodniczący Rady Główniej PKPP Lewiatan, Krzysztof Pietraszkiewicz – Prezes ZBP, Grażyna Piotrowska-Oliwa – Wiceprezydent KPP oraz Zbigniew Niemczycki – Prezes PRB. Dyskusję ówczesną poprowadził Poseł na Sejm RP Adam Szejnfeld.
- 90-lecie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Dzisiejszy dzień jest potrójnie symboliczny – mówił podczas ceremonii otwarcia MTP i jubileuszu dziewięćdziesięciolecia MTP poseł Adam Szejnfeld. Po pierwsze mamy przyjemności oglądać efekt pracy i działalności czterech pokoleń poznaniaków i Wielkopolan, którzy tworzyli te targi a potem nimi zarządzali wnosząc olbrzymi wkład w rozwój gospodarczy Polski ale i jej promocję za granicą. Po drugie powrót do nagradzania przedsiębiorców za ich wkład w rozwój i budowę silnej Polski, pokazuje, że obecna władza ma uznanie dla tych, którzy dobrze służą swojemu państwu. Po trzecie temat dzisiejszych targów a więc innowacyjność i technologie wskazuje kierunek, jaki powinien być uznany za priorytet w rozwoju polskiej gospodarki opartej na wiedzy – podkreślał poseł Adam Szejnfeld, który był jedynym przedstawicielem polskiego parlamentu, którego poproszono o zajęcie głosu podczas uroczystości.
Zawsze myślałem, że z Poznania, a szczególnie z terenu MTP, widać w sposób szczególny dobrą, mądrą i pracowitą Polskę. Tu, w Poznaniu można mówić z dumą o patriotyzmie, który się przejawiał w powstaniu wielkopolskim, w Czerwcu ‘56. Można również mówić o patriotyzmie pracy, myślenia o nowoczesnej Polsce zdolnej do ciągłej transformacji i innowacji, aby uczestniczyć w wyścigu o nasze, polskie miejsce w globalizującym się świecie, w integrującej się Europie. To tu widać, że w tym nowoczesnym patriotyzmie pracy, sukcesu gospodarczego nie zostajemy w tyle także i dzisiaj. Uczestniczymy w tej konkurencji, w tym wyścigu i mamy bardzo poważne sukcesy – mówił na uroczystości jubileuszu MTP Prezydent Bronisław Komorowski.
- Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP.
Spośród 13 nominowanych firm przez Kapitułę Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP prezydent Bronisław Komorowski wybrał tegorocznych laureatów. Nagroda została przyznana w czterech kategoriach:
„Innowacyjność”:
Solaris Bus & Coach S.A. – Autobus Solaris Urbino 18 Hybrid z szergowym układem hybrydowym;
„Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu”:
Novol Sp. z o.o.
„Obecność na Rynku Globalnym”:
Grupa FAKRO
„Zielona Gospodarka”:
WATT Produkcja Systemów Solarnych
Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest prestiżowym wyróżnieniem gospodarczym będącym formą uhonorowania i promocji najlepszych polskich firm oraz instytucji badawczych prowadzących działalność gospodarczą w sferze produkcji rynkowej. Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest nagrodą honorową. Laureat Nagrody otrzyma z rąk Prezydenta dyplom i statuetkę z brązu. Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest formą podziękowania i uhonorowania firm i zespołów naukowych, wnoszących ogromny wkład w rozwój gospodarczy kraju oraz budowania prestiżu i pozytywnego obrazu polskiej gospodarki. Poprzez promowanie pozytywnych wzorców i zachowań na rynku, ma upowszechniać metody osiągania sukcesu w gospodarce.
A oto nominowani do nagrody (nominacje podane są w porządku alfabetycznym):
- W kategorii „Innowacyjność”:
-
a. AVIO Sp. z o.o. - Zespół łopatek dyszowych (kierujących) turbiny niskiego ciśnienia silnika GEnx-2B;
b. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A - Opracowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z dziedziny elektronicznej wymiany informacji: systemy ELIXIR, EuroELIXIR, SZAFIR, eArchiwum, PayBayNet, OGNIVO, BILIX, e-faktura
c. LfC Sp. z o.o. – inSWING polska innowacyjna metoda chirurgiczna;
d. Solaris Bus & Coach S.A. - Autobus Solaris Urbino 18 Hybrid z szergowym układem hybrydowym; - W kategorii „Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu”:
-
a. Grupa LOTOS S.A.
b. Novol Sp. z o.o.
c. Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. - W kategorii „Obecność na Rynku Globalnym”:
-
a. Grupa CAN-PACK
b. Grupa FAKRO
c. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. (TZMO S.A) - W kategorii „Zielona Gospodarka”:
-
a. ArcelorMittal Poland S.A.
b. ENERGA – OBRÓT S.A.
c. WATT Produkcja Systemów Solarnych
Kapituła Nagrody obradowała w składzie: Przewodniczący: dr Wiesław Rozłucki, Członkowie: prof. dr hab. Witold Abramowicz, prof. dr hab. Adam Budnikowski, dr Andrzej Byrt, prof. dr hab. Aniela Dylus, prof. dr hab. Marian Gorynia, Paweł Jabłoński, prof. Leszek Jasiński, prof. dr hab. Janina Jóźwiak, prof. dr hab. Włodzimierz Kurnik, Paweł Ławiński, Tadeusz Mosz, prof. dr hab. Roman Niestrój, prof. dr hab. Maciej Nowicki, Marcin Piasecki, Paweł Samecki, Jerzy Sikora, prof. dr hab. inż. Jan Ślusarek, Mariusz Walter, Józef Wancer, prof. dr hab. Tadeusz Więckowski.
Marta Łaska
Biuro Posła Adama Szejnfelda