We wtorek, 13 grudnia, o 12.00 na sesji plenarnej w Strasburgu odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. W tym roku PE uhonorował Nadię Murad Basee Taha i Lamiyę Aji Bashar, jazydki, które przetrwały niewolę seksualną Państwa Islamskiego (IS), a następnie stały się rzeczniczkami kobiet dotkniętych przemocą seksualną tego ugrupowania.
Kim są Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar?
Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar przetrwały niewolę seksualną tzw. Państwa Islamskiego (IS), a następnie stały się rzeczniczkami kobiet dotkniętych przemocą seksualną tego ugrupowania. Obie mieszkają obecnie w Niemczech, angażują się na rzecz społeczności jazydzkiej w Iraku – mniejszości religijnej, wobec której bojownicy IS dopuszczają się ludobójstwa.
Obie pochodzą z Kocho w regionie Sindżar, miejscowości, w której 3 sierpnia 2014 r. IS wymordowało wszystkich mężczyzn, kobiety i dzieci wzięto w niewolę. Wszystkie młode kobiety, w tym N. Murad Basee Taha, L. Aji Bashar i ich siostry porwano, następnie kilkakrotnie kupowano i sprzedawano oraz wykorzystywano jako niewolnice seksualne. Udało im się uciec dzięki pomocy rodziny i przyjaciół.
Nagroda im. Sacharowa
Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie. Laureat otrzymuje 50 tysięcy euro.
#NagrodaSacharowa
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Parlamentu Europejskiego – http://www.europarl.europa.eu/portal/pl
Joanna Jeżyk
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg