Politechnika Poznańska otworzyła w Pile swoje laboratoria. Planuje się przeszkolenie ponad 6000 osób na najnowocześniejszym sprzęcie w Polsce. Poseł Adam Szejnfeld w dniu 28 stycznia br. wziął udział w uroczystej prezentacji laboratoriów funkcjonujących w ramach projektu „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”. Tego samego dnia w Pile doszło do podpisania umowy współpracy pomiędzy pilską PWSZ a Politechniką Poznańską.
To przedsięwzięcie to fantastyczny przykład jak szkolnictwo i nauka mogą być połączone dla rozwoju gospodarki. Tym bardziej, że w tym przypadku ogniwem łączącym gospodarkę, naukę i kształcenie jest wyższa uczelnia. Dzięki takim inicjatywą możemy być pewni, ze również w naszym miejsce będzie się kształciło najwyższej klasy specjalistów – powiedział podczas spotkania poseł Adam Szejnfeld
Projekt „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe jest realizowany przez Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – Lidera oraz Politechnikę Poznańską – Partnera. Oprócz laboratoriów praktyk projekt obejmuje także kształcenie modułowe, e-learning, system doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz praktyki w przedsiębiorstwach. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Laboratoria praktyk zostały po raz pierwszy uruchomione we wrześniu 2013 i do końca roku w zawodach technik ekonomista, mechatronik, informatyk, logistyk i handlowiec praktyki odbyło blisko 1400 uczniów i uczennic. Do 2015 roku liczba ta wzrośnie do 6300 osób. Zarówno uczestnicy jak i ich szkolni opiekunowie pozostawili wiele pozytywnych, a nawet entuzjastycznych opinii na temat wyposażenia i sposobu organizacji praktyk w laboratoriach.
Tego samego dnia, tj. 28 stycznia br., w pilskim PWSZ odbyło się podpisanie umowy o współpracy pilskiej uczelni z Politechniką Poznańską, dotyczącej m.in. kształcenia absolwentów PWSZ na studiach II stopnia w Politechnice, rozwoju kadry naukowej, wzajemnego korzystania z bazy laboratoryjnej, uczestnictwa w konferencjach, seminariach naukowych, jak również korzystania z baz oraz zasobów bibliotecznych w zakresie kierunków ścisłych.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl