Prawie rok temu Komisja Europejska ogłosiła nadejście nowej ery w dziedzinie komunikacji mobilnej dzięki zniesieniu od czerwca 2017 r. opłat za połączenia w roamingu na obszarze całej Unii Europejskiej. – Niestety, przedstawiony przez Komisję Europejską projekt nie realizuje tego oczekiwania. Z tych powodów poseł Adam Szejnfeld podjął interwencję w Komisji Europejskiej. Powinniśmy bowiem wreszcie powiedzieć w Europie nie dla „tak” na utrzymanie cenowego gorsetu roamingu – uważa poseł Szejnfeld.
W kwietniu br. ceny roamingu uległy dalszej obniżce, będącej wynikiem procesu, jaki podjęto we Wspólnocie. W przypadku rozmowy telefonicznej była to różnica aż 14 eurocentów za minutę (spadek z 19 do 5 eurocentów). Odbieranie połączeń to kosztuje zaledwie 1 eurocent za minutę. Tańszy jest również koszt wysłanego SMS-a: zapłacimy za niego 2 eurocenty, a nie 6 jak wcześniej. Z kolei korzystanie z Internetu kosztuje nas aż cztery razy mniej – przesłanie 1 MB danych to wydatek rzędu 5 eurocentów zamiast wcześniejszych 20 eurocentów (plus VAT).
- Niewątpliwie takie zmiany wpłynęły nie tylko na ułatwienie codziennego życia milionów Europejczyków, ale także dały impuls wielu przedsiębiorcom, w tym przede wszystkim małym i średnim firmom, do pełnego wykorzystania szans, jakie wiążą się z rewolucją cyfrową – uważa poseł Szejnfeld.
- W przedstawionym ostatnio projekcie rozporządzenia dotyczącego praktycznego zniesienia kosztów roamingu znalazły się jednak rozwiązania, które tak de facto świadczą o wycofywaniu się Komisji z tego potrzebnego, korzystnego i społecznie oczekiwanego procesu. Bez dodatkowych opłat za połączenia w roamingu można byłoby bowiem korzystać tylko przez maksymalnie 30 dni z rzędu i 90 dni w roku. Ponadto operatorzy mieliby możliwość wprowadzenia ograniczenia w przesyłaniu danych. Ta propozycja oznacza utrzymanie opłat roamingowych, choć oczywiście już znacząco obniżonych, a nie ich zniesienie! – podkreśla eurodeputowany z Wielkopolski.
Komisja Europejska uzasadniała swoją propozycję dążeniem do zapobieżenia nadużyciom, szczególnie w sytuacji, w której osoby mieszkające stale w jednym kraju UE korzystałyby z oferty tańszego operatora z innego państwa unijnego. Jednak z uwagi na kontrowersje, jakie wzbudził przedstawiony projekt, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker zdecydował o jego wycofaniu i rozpoczęcie prac nad nową propozycją.
- Mam nadzieję, że nowa propozycja Komisji Europejskiej będzie przewidywać pełne i bezwarunkowe zniesienie opłat roamingowych. Powinniśmy bowiem wreszcie powiedzieć w Europie nie dla „tak” na utrzymanie krepującego gorsetu roamingu – podsumowuje w swoim wystąpieniu poseł Szejnfeld.
Joanna Jeżyk
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg