Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

NIE dla nowej, żelaznej kurtyny w Europie

Redaktor admin on 13 Listopad, 2014 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W trakcie debaty w Parlamencie Europejski, dotyczącej ratyfikacji układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską a Mołdawią, poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA), wystąpił z poparciem dla tej umowy. – Mołdawia, to kolejne po Ukrainie państwo zza wschodniej granicy Unii, z którym zacieśniamy więzi polityczne i gospodarcze. W tym roku świętujemy 25-tą rocznicę upadku żelaznej kurtyny, która podzieliła Europę na ponad cztery dekady. Nie możemy pozwolić na to, aby nasz kontynent ponownie został podzielony na Europę wolnych krajów oraz Europę państw podporządkowanych wschodniemu mocarstwu. Szybka ratyfikacja układu o stowarzyszeniu będzie stanowić czytelny sygnał dla władz w Kiszyniowie oraz dla obywateli Mołdawii, ale również i dla Moskwy, że traktujemy poważnie nasze zobowiązania. Co ważniejsze, powinniśmy potwierdzić nadzieje obywateli Mołdawii na lepszą ich przyszłość z Unią Europejską - podkreślił eurodeputowany z Wielkopolski.

Poseł Szejnfeld wziął udział w dyskusji poprzedzającej wyrażenie zgody przez Parlament Europejski na ratyfikację umowy stowarzyszeniowej z Mołdawią w czerwcu tego roku. Rząd w Kiszyniowie już na początku lipca ratyfikował tę umowę, co pozwoliło na wdrożenie pewnych aspektów utworzonej na jej mocy strefy wolnego handlu od 1 września.

Poparcie Parlamentu Europejskiego, który zdecydowaną większością głosów wyraził poparcie dla ratyfikacji umowy i zacieśniania współpracy UE z Mołdawią, ma istotne znaczenie z uwagi na zbliżające się wybory parlamentarne w tym kraju, które zostały zaplanowane na 30 listopada br. Istnieje ryzyko, iż obecny proeuropejski rząd partii liberalnych i demokratycznych nie uzyska wystarczającego poparcia, by utrzymać władzę. Polityczne i gospodarcze naciski Rosji mogą dodatkowo zniechęcić niezdecydowanych wyborów do opowiedzenia się za kursem antyrosyjskim, tym bardziej iż od wielu lat część terytorium Mołdawii, tzw. Naddniestrze, funkcjonuje jako parapaństwo pod auspicjami Rosji. Rosną również obawy o integralność terytorialną Mołdawii z uwagi na groźbę powtórzenia scenariusza krymskiego na terytorium tego państwa.

***

Fragment opinii Komisji Handlu Międzynarodowego z 8 października 2014 r. ws. wyrażenia przez Parlament Europejski zgody na ratyfikację Układu o stowarzyszeniu między UE a Mołdawią:

Układ o stowarzyszeniu między UE a Mołdawią, wynegocjowany pod egidą Partnerstwa Wschodniego w latach 2010–2013, jest podobny do układu o stowarzyszeniu zawartego między UE a Ukrainą. Jednym z jego elementów jest handel, dzięki czemu dojdzie do powstania pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu z UE.

Dzięki pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu powstaną nowe możliwości handlowe i związane z rozwojem gospodarczym, co przyniesie bezpośrednie korzyści mołdawskim przedsiębiorstwom i obywatelom Mołdawii, natomiast UE skorzysta dzięki sprawniejszym przepływom handlowym i lepszym warunkom inwestowania w Mołdawii.

W pogłębionej i kompleksowej umowie o wolnym handlu znajdują się zapisy mające na celu zreformowanie praktyki handlowej Mołdawii i jej polityki w zakresie handlu zgodnie z dorobkiem UE oraz w oparciu o ten dorobek. Umożliwi to modernizację gospodarki, napływ inwestycji z UE oraz zapewnienie lepszych i bardziej przewidywalnych warunków politycznych.

Źródło: informacja własna oraz www.europarl.europa.eu.

Joanna Jeżyk

Stażystka w Biurze Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)