Wieńce dożynkowe są symbolem, za którym stoi trud i ciężka praca rolników. Często podczas dożynek mówimy, jak przemożny wpływ na efekty rolniczej pracy ma natura. I owszem, obok zaangażowania w pracę, to natura może ostatecznie zadecydować, czy trud się opłacił, czy też poszedł na marne. Ale nie możemy zapominać, że jest także wiele innych czynników przesądzających o tym, jak się dzisiaj żyje na wsi. W tym zakresie nie bez znaczenia ma polityka lokalnych samorządów oraz rządu. Fundamentalne jednak zmiany polskiej wsi i naszemu rolnictwu przyniosła integracja z państwami Unii Europejskie. W tym krótkim czasie od naszego wejścia do UE poziom dochodu na wsi wzrósł o 80%, a rolnicze inwestycje skoczyły o ponad 200%. Poszło za tym i podwojenie efektywności gospodarczej. Olbrzymi udział w tym zakresie mają fundusze unijne, wcześniej z programu SAPARD, a teraz te wynikające z naszej akcesji. Tylko w zakresie dopłat bezpośrednich do kieszeni polskich rolników trafiło prawie 200 mld zł, a niemalże drugie tyle na polską wieś w postaci różnorodnych inwestycji. Skutek jest taki, że staliśmy się jednym z najważniejszych eksporterów żywości i ich przetworów, a udział rolniczego eksportu przekroczył grubo 20 miliardów euro w polskim budżecie. To jest wymierny obraz naszego sukcesu. Musimy dbać o to, aby tych osiągnięć nie zaprzepaścić i aby w przyszłości polska wieś, ale i całe nasze państwo, nadal mogło korzystać z tego, że jesteśmy ważnym krajem Unii Europejskiej. Ten postulat jest o tyle istotny, że są w Polsce złe siły, które chciałby osłabienia Unii Europejskie, a nawet wyprowadzenia Polski ze Wspólnoty. Na to nie można pozwolić – stwierdził podczas ceremonii otwarcia dożynek poseł Adam Szejnfeld, który był gościem powiatowo-gminnego święta plonów w Łopuchowie, wsi w gminie Murowana Goślina, powiat poznański. Gospodarzami dożynek był starosta poznański Jan Grabowski, burmistrz Dariusz Urbański oraz sołtys Łopuchowa Leszek Sommerfeld.
Dla tych, którzy w sobotę, 26 sierpnia br. pojawili się w Łopuchowie przygotowano m.in. wystawę płodów rolnych i sprzętu rolniczego, konkurs na najpiękniej przystrojone obejście, loterię fantową, a także stoiska handlowe i gastronomiczne. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci. Gwiazdą wieczoru był zespół Łobuzy. Obrzęd dożynkowy licznie zebranym gościom zaprezentował zespół Goślinianie.
Dożynki są świętem szacunku dla rolniczej pracy. To święto wszystkich ludzi, ale szczególnie tych, którzy pracują na roli, czy żyją z pracy w przetwórstwie rolno-spożywczym. W kulturze dożynkowej piękną tradycją jest dzielenie się chlebem. To symbol, że w życiu tak jak razem pracujemy, tak też i razem powinniśmy korzystać z owoców naszej wspólnej pracy. Chleb i dzielenie się nim jest dla mnie przede wszystkim symbolem solidarności – uważa europoseł z Wielkopolski.
#Wielkopolska #Poznań #Dożynki #ŚwiętoPlonów #Tradycja #Piła #PlatformaObywatelska #NewsPlatforma #PO_Wielkopolska
Marta Łasak
asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
www.facebook.com/PoselSzejnfeld/