Partnerstwo publiczno-prywatne to w Polsce wciąż niewykorzystana szansa dla rozwoju – powiedział poseł Adam Szejnfeld podczas konferencji „Raport o partnerstwie publiczno-prywatnym w Polsce”, która odbyła się 20 listopada br. w siedzibie PKPP Lewiatan. W spotkaniu oprócz posła Szejnfeld udział wzięli również Irena Herbst – Prezes Zarządu Fundacji Centrum PPP, Tomasz Korczyński – adwokat, kancelaria DENTONS oraz Małgorzata Krzysztoszek, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan. Podczas wydarzenia rozmawiano na temat raportu o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym (PPP) przygotowanym w Centrum PPP oraz o konferencji na temat PPP, która odbędzie się w dniu 26 listopada 2013 r.
Największą barierą rozwoju PPP w Polsce jest mentalność, a nie przepisy. Dlatego w Europie dziesiątki miliardów euro i na świecie dziesiątki miliardów dolarów inwestuje się przy wykorzystaniu tej formuły, a w Polsce jedynie kilkanaście do kilkudziesięciu projektów poddawanych jest procedurom przetargowym. Dzieje się tak mimo, ze poprzednia, bardzo restrykcyjna ustawa została uchylona i weszła w życie liberalna, oparta na modelu brytyjskim, ustawa nowocześnie traktująca to zagadnienie. PPP będzie szczególnie atrakcyjną metodą w kolejnej perspektywie finansowej, bowiem oprócz pieniędzy z budżetu państwa oraz z funduszy unijnych będzie potrzeba zabezpieczyć wielki wkład własny jednostek samorządu terytorialnego w realizacje zadań publicznych. Ratunkiem może i powinno być partnerstwo publiczno-prywatne – powiedział podczas spotkania poseł Adam Szejnfeld.
Raport o PPP powstał pod redakcją prof. dr hab. Jerzego Hausnera. PPP dzięki finansowaniu inwestycji publicznych kapitałem prywatnym pozwala na uniknięcie alternatywy: albo poprawa poziomu i jakości świadczenia usług publicznych albo zmniejszenie długu finansów publicznych. Partnerstwo publiczno-prywatne jest odpowiedzią na wyzwania cywilizacyjne, przed którymi stają wszystkie demokratyczne kraje gospodarki rynkowej – i bogate, i biedne: w jaki sposób, przy silnym ograniczeniu wielkości funduszy publicznych, zaspokoić rosnące oczekiwania społeczne dotyczące wolumenu i standardu świadczenia usług publicznych. Szybkie, narastające od kilku dekad, tempo oczekiwań społecznych zderzone z możliwościami ich finansowania z pieniędzy publicznych, powoduje narastanie sytuacji kryzysowych – w wymiarze społecznym i politycznym, a w konsekwencji – gospodarczym. Nie do końca okazały się udane próby rozwiązania problemu przez prywatyzację części usług publicznych. W warunkach kryzysu, PPP pozwala nie tylko na uniknięcie cięć nakładów inwestycyjnych na rzecz świadczenia usług publicznych, ale i – wykorzystując kapitał prywatny – na poprawę dostępu do nich.
Marta Łasak
asystentka posła Adam Szejnfelda