Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Nowe dobre prawa

Redaktor admin on 11 Luty, 2010 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

posel-51

Poseł Adam Szejnfeld przedstawił dzisiaj w Sejmie ustawę, nad którą pracował będąc sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. Poseł zaprezentował zarazem pozytywne stanowisko Platformy Obywatelskiej wobec nowych przepisów. Jest to ustawa o świadczeniu usług, która wchodzi w skład „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”.  Nowa ustawa, co trzeba wyraźnie zaznaczyć, jest w wielu swoich rozwiązaniach wręcz rewolucyjna.

 

Ustawa mianowicie:

 

  • wprowadza „dorozumianą zgodę”, czyli pozytywne rozstrzygnięcie wniosku przedsiębiorcy, jeśli administracja nie wyda decyzji w oznaczonym terminie,
  • ustanawia Pojedynczy Punkt Kontaktowy (tzw. PPK), czyli centralny punkt, w którym przedsiębiorcy krajowi i zagraniczni będą mogli zasięgać informacji oraz załatwiać sprawy związane z zakładaniem, prowadzeniem i zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej,
  • ustanawia prawo rozpoczęcia działalności regulowanej, nawet bez zgody administracji, jeśli organ nie dokona wpisu w terminie,
  • wprowadza zasadę udzielania koncesji i zezwoleń na czas nieokreślony, a nie jak do tej pory na czas oznaczony,  
  • zobowiązuje administrację publiczną do ułatwiania przedsiębiorcom załatwiania ich  spraw za pomocą komunikacji elektronicznej,
  • ustanawia zasadę generalną znosząc obowiązek przedkładania administracji publicznej oryginałów dokumentów, czy poświadczonych kopii,
  • gwarantuje wolność świadczenia usług samodzielnie lub łącznie z innymi usługodawcami,
  • zabrania nakładania na usługodawców wymogów, które ograniczałby korzystanie z ich usług,
  • podobnie zabrania nakładania na usługobiorców wymogów dyskryminujących ich ze względu na obywatelstwo lub miejsce zamieszkania,
  • w ramach ochrony praw konsumentów zobowiązuje usługodawców do przedstawiania usługobiorcom określonych informacji,
  • reguluje działania właściwych organów wobec przedsiębiorców a także wzajemną współpracę i relację tych organów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej między sobą.

Niewątpliwie ustawa, o której mowa, będzie zaliczana obok takich ustaw jak: ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, czy kodeks spółek handlowych do tych, które tworzą fundament prowadzenia biznesu w Polsce. Jest to też ustawa z katalogu kilkudziesięciu ustaw „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, jaki powstał w naszym rządzie – mówił w Sejmie poseł Adam Szejnfeld.

 

Warto przybliżyć dwie najważniejsze instytucje wprowadzane ustawą o świadczeniu usług:

 

I. Instytucja dorozumianej zgody.

 

To jest, obok już wcześniej wprowadzonych zupełnie nowych instytucji takich, jak np. domniemanie uczciwości lub zakaz żądania dokumentów nieprzewidzianych prawem oraz projektowanej zamianie kultury zaświadczeń na kulturę oświadczeń, wielki krok w kierunku całkowitej zmiany relacji: państwo a obywatel, administracja publiczna a przedsiębiorca! – oświadczył w sejmowym przemówieniu poseł Adam Szejnfeld.

 

Projektowane rozwiązanie ma ograniczyć lub wyeliminować z naszego systemu złą praktykę administracji publicznej przewlekłego załatwiania spraw petentów lub wręcz niekiedy całkowitego zaniechania działania administracji. Według założeń ustawy, wniosek trafiający do urzędu będzie nie tylko poświadczony przy złożeniu przystawieniem pieczątki, jak obecnie, lecz także poprzez zadeklarowanie daty jego rozpatrzenia. Jeśli w tym terminie organ administracji go nie załatwi, proponowany projekt ustawy przewiduje możliwość przedłużenia tego czasu, ale tylko raz i to pod warunkiem, że wnioskodawca został o tym powiadomiony przed upływem pierwotnego terminu. Takie przedłużenie nie będzie mogło też przekroczyć okresu dwóch miesięcy. Natomiast, jeżeli w pierwszym i drugim terminie organ administracji nie rozstrzygnie sprawy, to – zgodnie z nowym rozwiązaniem – będzie się rozumiało, iż wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

 

Z tą instytucją koresponduje także inne, nowe rozwiązanie w omawianej ustawie, a mianowicie prawo rozpoczęcia działalności regulowanej, jeśli organ nie dokona wpisu w terminie. Mianowicie, jeśli organ prowadzący rejestr działalności regulowanej nie dokona wpisu w terminie, a od dnia wpływu tego wniosku upłynie 14 dni, będzie się rozumiało, że przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność nawet bez tego wpisu.

 

 

II. Pojedynczy Punkt Kontaktowy

 

To jest drugie rozwiązanie, na które zwrócił uwagę Adam Szejnfeld. Do utworzenia PPK zobowiązuje kraje członkowskie UE dyrektywa nr 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 roku. W zaprojektowanym w polskiej ustawie PPK będzie można uzyskać informację np. o warunkach prowadzenia działalności gospodarczej, a także składać dokumenty dotyczące jej rozpoczęcia, prowadzenia lub zamknięcia – wyjaśnił poseł Szejnfeld, m.in. pod kierownictwem którego omawiana ustawa powstała.

 

Centralny PPK powstanie przy Ministerstwie Gospodarki – tam będą spływały informacje i zapytania, przesyłane przez zainteresowanych przedsiębiorców z kraju i z zagranicy. Koncepcja, a przede wszystkim samo utworzenie PPK zbliżać nas będzie do rozwiązania, które chcemy wprowadzić od lipca 2011, a więc utworzenia w Polsce Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), zwanej popularnie „zero okienka” – powiedział na koniec wystąpienia poseł Adam Szejnfeld.

 

Antoni Kolasa

Dyrektor Biura Adama Szejnfelda

 

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)