Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

O samorządzie, inwestycjach i nie tylko…

Redaktor admin on 18 Styczeń, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Powołanie Sekretariatu Samorządowego Północno-Zachodniej Wielkopolski, wybory do Rad Osiedlowych w Pile, działania związane ze Specjalną Strefą Ekonomiczną w Pile, pilskie lotnisko, nowoczesne Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz test wiedzy o samorządzie pilskim były tematami konferencji prasowej, w której uczestniczyli poseł Adam Szejnfeld, prezydent Piły Piotr Głowski, starosta pilski Mirosław Mantaj oraz przewodniczący Rady Miasta Piły Rafał Zdzierela. Już w kampanii wyborczej zapowiadałem, że jesteśmy drużyną nie tylko w wyborach. Bardzo wiele spraw ważnych dla Piły i innych miast regionu łatwiej jest załatwić w porozumieniu niż w pojedynkę, powiedział poseł Adam Szejnfeld. Konferencja odbyła się 16.01.2012 r. w biurze posła Adama Szejnfelda

I. Sekretariat Samorządowy

Sekretariat miałby zajmować się sprawami istotnymi dla jednostek samorządu terytorialnego oraz całego regionu, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki naszego subregionu. W tym zakresie współpracowałby  między innymi  z Sekretariatem Samorządowym PO Regionu Wielkopolska, Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz innymi organizacjami. Sekretariat ma mieć również na celu integrację środowiska samorządowych działaczy PO oraz kreowania i szkolenia nowych, szerszych kadr i działaczy Platformy zainteresowanych aktywnością społeczną w samorządzie terytorialnym. Plany stworzenia Sekretariatu pojawiły się już wcześniej. Sprawą przełomową jednak stały się kwestie związane z reorganizacją sądownictwa i prokuratur. Każdy z samorządowców – wójtów, burmistrzów, starostów – stara się podchodzić do reorganizacji indywidualnie. Bardzo często powoduje to jednak wzajemne konflikty, bo każdy chciałby utrzymać swoje status quo, powiedział podczas konferencji poseł Szejnfeld.

II. Wybory do Rad Osiedlowych w Pile

Inną kwestią, która została poruszona podczas konferencji były wybory do Rad Zamościa, Koszyc oraz Staszyc. Rady osiedlowe to jeden z najważniejszych szczebli aktywności obywatelskiej. Z niepokojem obserwuję ostatnie wypowiedzi czołowych przedstawicieli pilskiej SLD na temat  wyborów, którzy próbują upolitycznić te wybory, powiedział poseł Adam Szejnfeld. Prezydent miasta Piotr Głowski sprostował także zarzuty jakie zostały wystosowane odnośnie urzędu miejskiego, a mianowicie, że jest zbyt mała liczba komisji oraz słaba polityka informacyjna. W pierwszej kwestii prezydent Głowski zaznaczył, że liczba komisji jest uzależniona od osób chętnych do uczestniczenia pro bono w pracach komisji. Po drugie Urząd Miasta Piły informacje odnośnie wyborów umieścił nie tylko na swojej głównej stronie internetowej oraz BIP-ie, ale również na tablicach informacyjnych oraz na przystankach autobusowych. Nagłośnienie tych wyborów jest nie mniejsze, niż wyborów parlamentarnych – dodał prezydent Piotr Głowski.

III. Działania na rzecz promowania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Pile

Prezydent Głowski poinformował również zebranych na temat jego wspólnej z posłem Szejnfeldem działalności na rzecz ściągania inwestorów do Piły. Ostatnio odbyło się jednego z wielu spotkań z potencjalnymi inwestorami – w dniu 13 stycznia 2012r. prezydent Piły spotkał się z przedstawicielami firmy Samsung w celu nawiązania współpracy, wykorzystania potencjału miasta Piły zarówno w zasobach ludzkich, gospodarczych, jak również jako miasta atrakcyjnego do zamieszkania z bogatą ofertą kulturalno – sportową.  Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miasta Piły oraz na terenach pilskiej strefy ekonomicznej. Jednym z jego tematów była ewentualna współpraca Piły w ramach pomocy dla firm współpracujących z Samsungiem.

IV. Lotnisko w Pile oraz innowacyjne Powiatowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Działania posła Adama Szejnfelda, prezydenta Piotra Głowskiego oraz starosty Mirosława Mantaja przyniosły dobre efekty. Piątek 13 stycznia okazał się bowiem wyjątkowo szczęśliwy dla pilskiego lotniska. Oprócz wpisania go do ewidencji lądowisk w Polsce, tego samego dnia zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu lotnisk wojskowych, które mogą być wykorzystane na potrzeby lotnictwa cywilnego. Na podstawie tego dokumentu powiat pilski otrzyma dodatkowo od Skarbu Państwa 43 działki o powierzchni około 115 hektarów. Obecnie ilość terenów przeznaczonych pod lotnisko cywilne wynosi w przybliżeniu 294 hektary, co stanowi większość byłego lotniska wojskowego.

Starosta Pilski Mirosław Mantaj, poinformował również o powołaniu w lipcu tego roku Powiatowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Innowacyjność tej instytucji polega na tym, że oprócz służb Straży Pożarnej i służb medycznych w Centrum będzie znajdować się również jednostka służby leśnej. Pila w tej dziedzinie może stać się wzorem dla innych powiatów w Polsce – zaznaczył starosta Mirosław Mantaj.

V. Test z wiedzy o samorządzie pilskim

Ostatnim tematem poruszonym na konferencji była informacja pana Rafała Zdziereli, przewodniczącego Rady Miasta Piły o pomyśle na uświetnienia Dni Piły specjalnym testem z wiedzy o samorządzie pilskim. Test ten miałby być podobny do ogólnokrajowego testu, gdzie pilanie siedząc przed telewizorem lub logując się na stronie internetowej odpowiadaliby na określone pytania.

Marta Łasak,

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)