Przestrzeń kosmiczna jest niezbędnym, choć często pomijanym, elementem silnie oddziałującym na życie każdego człowieka. Unia Europejska, w ramach Europejskiej Polityki Kosmicznej, podejmuje działania wspierające rozwój swojego potencjału kosmicznego. Ze względu na wagę tego zagadnienia oraz jego małą znajomość wśród europejskiej opinii publicznej, poseł Adam Szejnfeld postanowił zwrócić się do Komisji Europejskiej z pytaniem analizę tematu oraz informację na temat zagrożeń niesionych przez tzw. kosmiczne śmieci.
- Bez systemów satelitarnych niemożliwe byłoby dokładne prognozowanie pogody, precyzyjna nawigacja, czy tak szeroko rozpowszechniony i wolny dziś transport dóbr. To właśnie dzięki satelitom możemy dokładnie badać powłokę Ziemi, przewidywać zmiany klimatyczne i ostrzegać przed katastrofami naturalnymi. Trudno więc nie docenić wpływu technologii kosmicznych na nasze życie – zaznaczył europoseł Szejnfeld.
W 2014 roku Parlament Europejski i Rada UE przyjęły decyzję w sprawie ustanowienia ram wsparcia dla programu śledzenia i obserwacji obiektów kosmicznych (ang. Space Surveillance and Tracking, SST), mającego na celu wspomóc budowę infrastruktury, głównie sensorów i radarów naziemnych, by zapewnić bardziej dokładny monitoring i system wczesnego ostrzegania przed kolizjami.
- Niestety, nowoczesne i niezwykle kosztowne obiekty wysyłane w kosmos są narażone na zderzenie z tzw. śmieciami kosmicznymi, czyli poruszającymi się z ogromną prędkością elementami należącymi zużytych członów rakiet lub nieczynnych satelitów, jak również drobiny ciał niebieskich orbitujące wokół Ziemi. Szacuje się, że bezpośrednie zagrożenie dla ok. 950 satelitów stanowi ponad pół miliona obiektów, które można zaliczyć do kosmicznych śmieci. - podkreślił eurodeputowany z Wielkopolski.
W swoim zapytaniu do Komisji poseł Szejnfeld chciał uzyskać informacje na jakim etapie znajdują się prace w ramach programu SST i kiedy będzie on w pełni operatywny. Co więcej, zapytał Komisję jakie dalsze kroki zamierza podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo unijnej infrastruktury satelitarnej, w szczególności systemów Copernicus i Galileo.
Więcej informacji można znaleźć na stornie Europejskiej Agencji Kosmicznej:
Joanna Jeżyk
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg