„Pakiet na rzecz przedsiębiorczości”, zwany „Pakietem Szejnfelda”, w zasadzie zawiera ustawy odnoszące się do przedsiębiorczości i działalności gospodarczej w sposób generalny, jak na przykład ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, czy ustawa swobodzie działalności gospodarczej, ale porusza jednak także i wąskie, wręcz branżowe zakresy działalności, jak na przykład działalność gospodarcza w zakresie branży jubilerskiej. Ustawa Prawo probiercze została przyjęta przez Sejm na 85 posiedzeniu Sejmu RP.
Ustawa przewiduje zmniejszenie biurokracji w branży złotniczo-jubilerskiej, podniesienie jej konkurencyjności, a także zwiększenie bezpieczeństwa obrotu wyrobami jubilerskimi dla dobra konsumentów. Nowe prawo zmniejsza obciążenia administracyjne dla przedsiębiorców. Zapewni to m.in. podwyższenie progów masy srebra, wymagających obowiązkowego cechowania. Planowane jest też wyłączenie z obowiązku cechowania półfabrykatów z metali szlachetnych, stosowanych w stomatologii. Zaproponowano również korzystniejsze zasady obliczania masy wyrobu, który ma być poddany cechowaniu. Wprowadzono możliwość tworzenia punktów probierczych u przedsiębiorców wprowadzających wyrób do obrotu. Będą one powstawać na mocy decyzji administracyjnej wydawanej przez prezesa Głównego Urzędu Miar (GUM). To rozwiązanie przyczyni się do szybszego badania i cechowania wyrobów, bez konieczności ich przewożenia do urzędów probierczych, a co za tym idzie ponoszenia kosztów transportu, ubezpieczania i pozostawienia na jakiś czas w urzędzie (zamrożenie kapitału).
Projekt rozszerza także katalog prób dla wyrobów z metali szlachetnych, co umożliwi cechowanie mniej popularnych stopów, w tym o najwyższej zawartości metali szlachetnych. Oznacza to dostosowanie krajowych przepisów do postępu technologicznego i ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Wiedeńskiej (o kontroli i cechowaniu wyrobów z metali szlachetnych). Nowe prawo upraszcza funkcjonowanie administracji probierczej i precyzyjnie określa kompetencje między jej organami. Ustawa wejdzie w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie po 12 miesiącach od tej daty.
Rafał Kus
Asystent posła Adama Szejnfelda