Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Państwo w dobrej kondycji, Rostowski chwali Szejnfelda.

Redaktor admin on 10 Październik, 2010 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.


Dzięki inicjatywie Pana Ministra Szejnfelda, (..) wprowadziliśmy naprawdę znaczący pakiet na rzecz przedsiębiorczości – chwalił podczas debaty budżetowej posła Adama Szejnfelda, byłego wiceministra gospodarki, Minister Finasów Jacek Rostowski. W opinii Ministra Rostowskiego najdonioślejsze okazało się zwiększenie zaufania organów skarbowych do podatników. Dzięki temu w 2009 r. zmniejszyliśmy liczbę przedsądowych egzekucji podatkowych prawie o 90%. Tę zasadę wprowadził „Pakiet Szejnfelda” poprzez ustanowienie zasady „domniemania uczciwości”.

Podczas debaty w Sejmie nad budżetem państwa prezentujący ją Minister Finansów Jan Vincent Rostowski nie ograniczył się jedynie do opisania założeń tego projektu. W kontekście przedstawiania ogólnego stanu gospodarki i finansów, odniósł się także do reform przeprowadzonych przez rząd Platformy Obywatelskiej. W kwestii wspierania przedsiębiorczości i wprowadzania ułatwień administracyjnych Minister Rostowski wyraził swoje uznanie dla Posła Adama Szejnfelda, szczególnie podkreślając jego pracę w tej dziedzinie.

(..) Dzięki inicjatywie Pana Ministra Szejnfelda (..) wprowadziliśmy naprawdę znaczący pakiet na rzecz przedsiębiorczości – tymi słowami Minister Rostowski wyraził swoje uznanie dla działań Adama Szejnfelda. Minister Rostowski szczególnie podkreślił rolę, jaką dla przedsiębiorców odegrały reformy zawarte w „Pakiecie na rzecz przedsiębiorczości”, powszechnie zwanego „Pakietem Szejnfelda”. Przede wszystkim docenił podwyższenie o połowę minimalnej wartości obrotów przedsiębiorstwa, dla której wymagane jest stosowanie pełnej księgowości. Obecnie wymóg taki jest stosowany dopiero w momencie, gdy przedsiębiorstwo osiąga poziom obrotów w wysokości 1200 euro, co oznacza dla dużego grona małych przedsiębiorstw możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości, znacznie ułatwiającej działalność i obniżającej jej koszty.

Niebagatelne znaczenie, według ministra Rostowskiego, dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce miało także pięciokrotne zmniejszenie wymaganego dla utworzenia nowej spółki kapitału zakładowego. W opinii ministra Rostowskiego najdonioślejsze okazało się zwiększenie zaufania organów skarbowych do podatników. Dzięki temu w 2009 r. zmniejszyliśmy liczbę przedsądowych egzekucji podatkowych prawie o 90%, czyli nigdy więcej nie stanie się to, co się stało panu Klusce i innym przedsiębiorcom, którzy stracili swoje przedsiębiorstwa na skutek działań tego rodzaju – argumentował Minister Rostowski. Tę zasadę wprowadził „Pakiet Szejnfelda” poprzez ustanowienie zasady „domniemania uczciwości”. Zawarto ją w nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa.

Równie daleko poszły udogodniania wprowadzone przez Ministerstwo finansów związane z VAT-em. Na przykład z 180 do zaledwie 60 dni został skrócony termin zwrotu tego podatku przedsiębiorcom, co w konsekwencji znacznie polepszyło płynność finansową wielu podmiotów. Także trzykrotne podwyższenie limitu zwolnienia podmiotowego VAT do 30 tys. euro, oznacza, że podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej VAT nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym równowartości 30 tys. euro, nie zapłacą podatku.

Jak zaznaczył Minister Finansów, rząd Platformy Obywatelskiej obrał ścieżkę stopniowego przeprowadzania kolejnych reform. Podejście takie, w konfrontacji z „terapią szokową” – wprowadzaniem dużego pakietu wielu reform w jednym momencie – zdaje się mniej medialne, ale zapewnia większą skuteczność, przede wszystkim wywołując mniejsze kontrowersje społeczne. W takiej formie wprowadzane są także kolejne reformy z „Pakietu Szejnfelda” na rzecz przedsiębiorczości, konsekwentnie poprawiające warunki funkcjonowania firm na polskim rynku.

Pełny tekst wystąpienia Ministra Jana Vincenta Rostowskiego znajduje się pod adresem: http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter6.nsf/0/7779AEB84EBA17CAC12577B50079989D/$file/75_b_ksiazka.pdf

Krzysztof Andrzejczak
asystent posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl

1 Komentarz do “Państwo w dobrej kondycji, Rostowski chwali Szejnfelda.”

  1. maciek mówi:

    cyt:::
    Obecnie wymóg taki jest stosowany dopiero w momencie, gdy przedsiębiorstwo osiąga poziom obrotów w wysokości 1200 euro, co oznacza dla dużego grona małych przedsiębiorstw możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości, znacznie ułatwiającej działalność i obniżającej jej koszty.
    panie ministrze ———– to dotyczy mikroprzedsiebiorstw !!!!!!!!!!.
    maly przedsiebiorca to przychod do 10mln. euro./ definicja z ustawy o swobodzie dz.gosp./.podniescie panstwo limit do tej wartosci i to bedzie prawdziwe ulatwienie malym przedsiebiorcom a jednoczesnie zwiekszy wplywy budzetu..

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)