Poseł Adam Szejnfeld skierował zapytanie do Ministra Finansów w sprawie okresu przechowywania papierowych kopii paragonów fiskalnych. Szejnfeld postuluje skrócenie okresu przechowywania z 5 do 2 lat.
Z końcem roku 2012 wygasł okres przejściowy skracający z pięciu do dwóch lat obowiązek przechowywania papierowych dokumentów kasowych. Od 1 stycznia br. przedsiębiorstwa korzystające z kas fiskalnych ponownie muszą więc przechowywać kopie paragonów fiskalnych aż przez pięć lat.
W sparwie tej wielokrotnie przez ostatnią dekadę występował poseł Adam Szejnfeld z postulatami do poszczególnych Ministrów Finansów w poprzednich rządach, ale także ze stosowny projektem – w ramach rządowego „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” – w minionej kadencji. Jego postulaty zostały zrealizowane, choć nie w pełnym zakresie, bowiem owszem wprowadzono wreszcie – to najistotniejsza zmiana – możliwości rejestrowania obrotów przy użyciu kas z elektronicznym zapisem kopii (i przechowywaniem danych na nośnikach elektronicznych), ale nadal pozostał obowiązek przechowywania papierowych kopii (przez tych, którzy nie stosują nośników elektronicznych) przez okres 5 lat. Ten okres przejściowo skrócony został do 2 lat.
W 2010 roku Minister Finansów skrócił do 2 lat okres obowiązkowego przechowywania kopii paragonów na nośniku papierowym. W kolejnym roku, w 2011 r. zdecydował o przedłużeniu okresu przejściowego również na rok 2012. Oczywiście okres przejściowy nie miał zastosowania do kas fiskalnych niewymagających drukowania kopii paragonów a umożliwiających ich archiwizowanie w pamięci elektronicznej kasy.
Według posla Adama Szejnfelda „nadal za stałym, a nie czasowym, skróceniem okresu pięcioletniego przechowywania papierowych paragonów fiskalnych, np. do okresu dwuletniego, przemawiają zarówno aspekty techniczne (papierowe kopie zwykle pozostają czytelne najwyżej przez okres 1 – 3 lat), jak i interes przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich oraz oszczędności związane z kosztami przechowywania tych dokumentów. Moim zdaniem więc, dotychczas ustalony przez Pana Ministra okres dwóch lat był wystarczającym do zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, niezbędnej ochrony konsumentów oraz interesów budżetu państwa. To, co jest bardzo istotne w sprawie, o którą wnoszę, praktyka ostatnich lat potwierdziła zasadność zastosowanego rozwiązania oraz rozwiała wątpliwości dotyczące ochrony interesu skarbu państwa.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl