Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Patent na strzelanie

Redaktor admin on 8 Listopad, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Monopol, to sytuacja, która obserwujemy nie tylko w gospodarce. Występuje również w innych dziedzinach życia. Na przykład Bractwa Kurkowe, które zajmują się strzelectwem, szerzeniem kultury strzeleckiej, zawodami strzeleckimi, szkoleniem i wychowywaniem w kulturze używania broni nie mają prawa do wydawania uprawnień strzeleckich. W związku z tym poseł Adam Szejnfeld złożył zapytanie poselskie, w sprawie wydawania patentu strzeleckiego przez Bractwa Kurkowe.  Zapytanie zostało skierowane do Ministra Spraw Wewnętrznych.

Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich, które zrzesza Bractwa Kurkowe, swoją działalność prowadzi na terenie całej Polski. Jest to stowarzyszenie, którego działalność opiera się kultywowaniu, uprawianiu oraz upowszechnianiu sztuki strzelectwa. Jego członkowie posiadają wszelkie pozwolenia, dotyczące prowadzenia działalności strzeleckiej, jednak Stowarzyszenie nie ma uprawnień do nadawania patentu strzeleckiego.

Jednym najistotniejszych zadań Bractw Kurkowych jest prowadzenie edukacji oraz zajęć strzeleckich. Władze bractw oraz ich członkowie posiadają bardzo wysokie kwalifikacje w tym zakresie, nabyte przez lata doświadczeń, potwierdzone wszelkimi pozwoleniami i licencjami. Zjednoczenie zrzesza wykwalifikowanych zawodników i strzelców, którzy posiadają również kompetencje do przekazywania innym swej wiedzy w tym zakresie.

Rzeczywistość wygląda więc tak, że działacze Bractw Kurkowych zrzeszonych w Zjednoczeniu Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej na co dzień kształcą młodych strzelców, organizują zawody strzeleckie, prowadzą kontrole i nadzór nad zawodami i ćwiczeniami strzeleckimi, dozorują magazyny broni, ale same nie mogą wydawać uprawnień strzeleckich. W tym celu muszą się zwracać do innej organizacji. Wydaje się to zdecydowanie nieracjonalne, pomijając w tym zapytaniu zupełnie inny, aczkolwiek bardzo ważny wątek, a mianowicie monopolizowania określonej działalności przez jedną organizację. Kłóci się to jednoznacznie z zasadą budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz konstytucyjną zasadą swobody zrzeszania się, pisze w swoim zapytaniu poseł Adam Szejnfeld.

Na terenie naszego kraju działa wiele strzelnic prowadzonych przez Bractwa Kurkowe. Są to obiekty bezpieczne, przygotowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wykwalifikowani instruktorzy prowadzą w nich zajęcia, uczą jak obchodzić się z bronią, jak ją bezpiecznie używać. Przy strzelnicach prowadzone się magazyny z bronią.

W związku z powyższym poseł Adam Szejnfeld pyta Pana Ministra, czy nie uważa on, że należy zmienić obowiązujące przepisy i dopuścić Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP do grona organizacji mogących wydawać patent strzelecki?

Szymon Galikowski

asystent posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)