Zadaniem pozytywistów XXI wieku jest moim zdaniem działalności na rzecz jedności i rozwoju Unii Europejskiej. Ona bowiem daje ludziom pokój na naszym kontynencie i jest gwarantem dbania o najważniejsze wartości naszej cywilizacji. – uważa europoseł Adam Szejnfeld laureat nagrody i statuetki Honorowego Hipolita oraz Godności Lider Pracy Organicznej, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika I. J. Paderewskiego w Poznaniu, który w dniu 26 maja br. wziął udział w uroczystej inauguracji obchodów XX-lecia działalności Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, czyli wielkopolskich organiczników i pozytywistów.
Zakładając Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wiedziałem, że ten prekursor pracy organicznej w Wielkopolsce przyniesie nam szczęście. Tak też się stało. Działamy już dwadzieścia – powiedział dr Marian Król, Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. 26 maja Towarzystwo, które jest wizytówką pracy organicznej, zainaugurowało obchody dwudziestolecia swojej działalności.
Wiele dzisiaj w kontekście 20. lat działalności Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego mówimy o rocznicach. Wspominano o stuleciu odzyskania niepodległości, czy o stuleciu Powstania Wielkopolskiego. Ja, jako europoseł, chciałbym do tego katalogu dat dodać także stulecie zakończenia I wojny światowej. W międzyczasie w Europie mieliśmy też II wojnę światową oraz wiele innych krwawych konfliktów. Lecz na terenie państw, tworzących od sześćdziesięciu lat Unie Europejką, nie było żadnej wojny. Chciałbym więc przy tej okazji powiedzieć, że ci pozytywiście europejscy, którzy sześć dekad temu rozpoczęli realizację idei Zjednoczonej Europy dali nam coś, co dla ludzi jest i musi być najważniejsze – pokój. Często mówiąc o cywilizacyjnych wartościach wspominamy w sposób oczywisty o demokracji, o praworządności, o wolności, o prawach człowieka, rzadziej o równości i równouprawnieniu. Ale prawie nigdy o pokoju! Dlatego ten nasz poznański pozytywizm, ten nasz wielkopolski pragmatyzm polegający na pracy organicznej, powinny wspierać nam podobnych ludzi także w całej Europie w procesie umacniania Unii Europejskiej i jej otwierania się na inne państwa i inna inne narody. Na przykład na Bałkany Zachodnie. Wspólnota bez granic bowiem jest najlepszym lekarstwem na ruchy nacjonalistyczne, szowinistyczne, na ruchy siejące niechęć, wręcz nienawiść do innych ludzi. Skutkiem ich działania zazwyczaj są konflikty, a często nawet I wojny. Musimy nie pozwolić na rozbicie przez nich jedności Unii – mówił Adam Szejnfeld, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Wielkim wydarzeniem, wręcz przełomowym dla Towarzystwa, było nadanie nowego Sztandaru. Dr Szczepan Gawłowski, Przewodniczący Komitetu Fundacji Sztandaru przy asyście członków Założycieli Towarzystwa: Edmunda Dudzińskiego i Jerzego Szyło oraz Marka Nowaka, opiekuna Klubu Szkół Hipolita Cegielskiego, wprowadzili nowy sztandar organizacji. Sztandar został przekazany dr Marianowi Królowi, który z kolei przekazał go przedstawicielom młodego pokolenia organiczników: Łukaszowi Dembskiemu, Filipowi Susiowi i Dominikowi Górnemu. Równie historyczną chwilą było uroczystość premierowego wykonania Hymnu XX-lecia Towarzystwa –Pieśni „Labor Omnia Vincit” w wykonaniu Chóru Męskiego ARION C.K. Zamek.
Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć gratulacji i wyróżnień. Towarzystwo m. Hipolita Cegielskiego uhonorowano m.in. Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”, Kombatanckim Certyfikatem Pamięci oraz Medalem DEUTSCH-POLNISCHE GEPRÜFTE QUALITÄT – „Polsko-Niemiecka Najwyższa Jakość”. Za swoje zasługi nagrodzono też prezydenta Mariana Króla, a sztandar Towarzystwa otrzymał Wielkopolski Krzyż Zasługi nadany przez Stowarzyszenie „Szlachta Wielkopolska”.
Zadaniem pozytywistów XXI wieku jest moim zdaniem działalności na rzecz jedności i rozwoju Unii Europejskiej. Ona bowiem daje ludziom pokój na naszym kontynencie i jest gwarantem dbania o najważniejsze wartości naszej cywilizacji. – uważa europoseł z Wielkopolski.
Podczas uroczystości poznaliśmy również tegorocznych laureatów Kapituły Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego:
1. Statuetki Honorowego Hipolita wraz z Godnością „Lider Pracy Organicznej” otrzymali:
- prof. Jan Pikul, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego
- prof. Tomasz Łodygowski, Rektor Politechniki Poznańskiej
- Maciej Kozik, prezes Stowarzyszenia „Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Podyplomowych”
- Jacek Pawełczak, dyrygent, kompozytor, autor muzyki Hymnu 20-lecia THC
2. Srebrnymi Medalami Labor Omnia Vincit uhonorowano:
- Wojciecha Wizę, Wiceprezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia Prawników Polskich
- Piotra Waśkę, inicjatora i organizatora przedsięwzięć kulturalnych i oświatowych w Wielkopolsce.
3. Medale Młodego Pozytywisty zostały wręczone:
- Karolinie Fabiś-Szulc, UMP, Wiceprzewodniczącej Rady Miasta Poznania
- Justynie Żarczyńskiej, historyka sztuki, pracującego w Muzeum Historii Miasta Poznania
- Łukaszowi Mikule, Przewodniczącego Komisji Polityki Przestrzennej w Radzie Miasta Poznania
Źródło: inf. własna oraz codziennypoznan.pl
Marta Łasak
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
www.facebook.com/PoselSzejnfeld
#Pozytywizm #PracaOrganicza #Wielkopolska #THC #TowarzystwoCegielskiego #Poznań #AdamSzejnfeld #MarianKról #Jubileusz #UniaEuropejska #UE #ParlamentEuropejski #PE #EPP #EPL