Komisja Handlu Międzynarodowego, której członkiem jest poseł Adam Szejnfeld, poparła dzisiaj ratyfikację porozumienia o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą CETA. – W moim przekonaniu umowa CETA jest najlepszą i najbezpieczniejszą umową, jaką do tej pory zawarła Unia Europejska. Powinna ona być wzorem dla kolejnych negocjowanych porozumień handlowych. Dzisiejsze wyraźne wsparcie Komisji INTA dla CETA oznacza zwycięstwo zdrowego rozsądku nad populistycznymi hasłami i szerzącym się groźnym dla świata populizmem – skomentował głosowanie eurodeputowany z Wielkopolski.
Formalne zakończenie negocjacji dotyczących CETA nastąpiło 26 września 2014 r. w Ottawie. Umowa ta zapewni unijnym przedsiębiorstwom więcej atrakcyjnych możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Kanadzie, a także przyczyni się do tworzenia miejsc pracy w Europie. Doprowadzi ona do zniesienia należności celnych, zlikwidowania ograniczeń w dostępie do zamówień publicznych, otwarcia rynku usług i stworzenia przewidywalnych warunków dla inwestorów. Zakłada ona pełne utrzymanie wysokich norm UE w obszarach takich jak bezpieczeństwo żywności i prawa pracownicze. Umowa zawiera również wszelkie gwarancje, które mają zapewnić, że korzyści gospodarcze nie będą osiągane kosztem demokracji, środowiska lub zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.
- Dzięki tej umowie 98% wszystkich linii taryfowych zostanie zlikwidowana. Możliwy będzie także niemal nieograniczony dostęp do kanadyjskich zamówień publicznych na wszystkich szczeblach. Co najważniejsze, w odpowiedzi na głosy Europejczyków, wprowadziliśmy nowy mechanizm ochrony inwestycji, który zapewnia, że rząd ma całkowite prawo ustanawiać przepisy w imię interesu publicznego – zaznaczył poseł Szejnfeld, który wielokrotnie zarówno w Parlamencie Europejskim, jak i podczas licznych spotkań z obywatelami wskazywał na pozytywne korzyści wynikające z porozumienia.
Podczas lutowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbędzie się głosowanie wszystkich posłów nad CETA. Jeśli wynik będzie pomyślny, umowa zacznie prowizorycznie obowiązywać już w połowie tego roku. Oznacza to, że praktycznie wszystkie cła na towary w wymianie handlowej między UE a Kanadą zostaną usunięte już od pierwszego dnia prowizorycznego obowiązywania umowy.
- Jesteśmy obecnie świadkami, jak nasz najważniejszy partner handlowy – USA – zmierza w kierunku protekcjonizmu i całkowitego zamknięcia na świat. Jako Europa powinniśmy wykorzystać ten moment i udowodnić, że jesteśmy otwarci i myślimy globalnie. Jeżeli nie jesteśmy w stanie porozumieć się z Kanadą, to z kim będziemy?! – podsumował eurodeputowany.
***
Negocjacje między UE a Kanadą w sprawie Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej (ang. Comprehensive and Economic Trade Agreement CETA), które rozpoczęły się podczas szczytu UE–Kanada w Pradze w dniu 6 maja 2009 r., zakończono podczas szczytu UE–Kanada w Ottawie w dniu 26 września 2014 r. Podczas rewizji prawnej zakończonej w dniu 29 lutego 2016 r. wprowadzono dodatkowe zmiany, zwłaszcza w rozdziale poświęconym inwestycjom.
CETA jest najbardziej ambitną umową handlową zawartą zarówno przez UE, jak i Kanadę. Za sprawą tego porozumienia europejskie przedsiębiorstwa będą miały zapewnione najlepsze traktowanie, jakie Kanada kiedykolwiek zaoferowała swoim partnerom handlowym, dzięki czemu wyrównane zostaną warunki prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwa z UE na rynku kanadyjskim.
CETA pomoże pobudzić tak bardzo potrzebny wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy, gwarantując jednocześnie utrzymanie wysokich europejskich standardów w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo żywności, ochrona środowiska i prawa pracownicze. Umowa zawiera wiele nowości m.in. postanowienia dotyczące oznaczeń geograficznych, dostępu do rynku dla statków czy usług morskich. Jednocześnie umowa chroni również szczególnie wrażliwe interesy UE, zwłaszcza w rolnictwie i w sektorze usług publicznych.
Hanna Łuczkiewicz
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg