Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Pierwsze „TAK” Parlamentu Europejskiego dla TTIP!

Redaktor admin on 28 Maj, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego przyjęła dzisiaj rekomendacje dla Komisji Europejskiej dotyczące TTIP-u, czyli negocjowanej obecnie umowy o wolnym handlu między UE i USA. – Jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, jak będzie wyglądał końcowy tekst porozumienia. Stanowisko Parlamentu Europejskiego jest jednak jasne: oczekujemy ambitnej umowy, która poprzez wyraźny wzrost obrotów handlowych między Europą i Stanami Zjednoczonymi, zapewni nam rozwój społeczny i gospodarczy, w tym i tworzenie nowych miejsc pracy. – powiedział po głosowaniu poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Handlu Międzynarodowego.

Eurodeputowany z Wielkopolski wyraził zadowolenie z faktu, iż w przyjętym dokumencie znalazł się niezwykle ważny zapis, także z punktu widzenia Polski, dotyczący dostępu do amerykańskich surowców energetycznych. – Musimy dążyć do tego, aby pogłębić naszą współpracę w zakresie energetyki, co da nam szanse nie tylko na obniżenie cen energii, ale także na dywersyfikację źródeł energii, a więc wzmocnienie naszego bezpieczeństwa energetycznego. Aby to było możliwe, nasi partnerzy z USA muszą jednak znieść obowiązujące dzisiaj ograniczenia w zakresie eksportu surowców energetycznych. TTIP może nam w tym pomóc.  – mówił poseł Szejnfeld.

Inny zapis, istotny z perspektywy Polski, dotyczy konieczności uwzględnia szczególnych potrzeb tzw. sektorów wrażliwych po obu stronach Atlantyku. – Komisja Europejska, prowadząc negocjacje ws. TTIP, musi wziąć pod uwagę fakt, że przedsiębiorstwa w Stanach funkcjonują w innych warunkach niż na Starym Kontynencie, na przykład z uwagi na niezwykle rygorystyczną politykę klimatyczną prowadzoną przez Unię Europejską. Wyłączenia, derogacje, dłuższe okresy przejściowe to instrumenty, które dają szansę europejskiemu przemysłowi, np. przemysłowi chemicznemu, czy rolno-spożywczemu, do przygotowania się do konkurowania z przemysłem amerykańskim – dodał eurodeputowany. Cieszę się więc, iż i w tej sprawie znalazły się stosowne zapisy w przyjętej dzisiaj rekomendacji – dodaje poseł Szejnfeld.

W dokumencie przyjętym przez Komisję Handlu Międzynarodowego znalazły się również kompromisowe rekomendacje dotyczące mechanizmu rozwiązywania sporów między inwestorem a państwem (ISDS – ang. Inwestor-State Dispute Settlement mechanism) mające na celu ustalenie wspólnego stanowiska pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami ISDS.  Moim zdaniem nie jest to kluczowa sprawa, a waga tego instrumentu jest niewątpliwie przerysowana przez sceptyków i przeciwników TTIP. Mam więc nadzieję, że kompromisowy zapis wystudzi emocje wokół tej sprawy.  – uważa europoseł Szejnfeld.

Na obecnym etapie trudno przewidzieć, kiedy zakończą się negocjacje, tym bardziej, że Stany Zjednoczone wchodzą już powoli w okres kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na przyszły rok. – Doświadczenie pokazuje, że tak istotne kwestie, jak negocjacje najambitniejszej i najważniejszej umowy o wolnym handlu między dwiema potęgami gospodarczym, nie jest finalizowana w roku wyborczym. Bardziej prawdopodobne wydaje się zakończenie negocjacji dopiero po wyborze nowego prezydenta USA, co może odsunąć datę wejścia umowy w życie nawet do 2018 roku – uważa poseł Adam Szejnfeld, ale dodaje: determinacja jednak po obu stronach Atlantyku jest duża, więc może będziemy mile zaskoczeni tempem, mam nadzieję, że także jakością, negocjacji.

To nie koniec pracy nad TTIP-em w Parlamencie Europejskim a raczej ważny etap na drodze do dochodzenia do wspólnego stanowiska. Tekst przyjęty dzisiaj przez Komisję Handlu Międzynarodowego będzie jeszcze dyskutowany, a następnie poddany pod głosowanie w trakcie czerwcowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu – informuje europoseł z Wielkopolski.

***

Parlament Europejski jest obecnie w trakcie przygotowania rekomendacji dla Komisji Europejskiej dot. TTIP. Do projektu sprawozdania złożono 898 poprawek. Komisją wiodącą jest Komisja Handlu Międzynarodowego, która dzisiaj w dniu 28 maja br. rozpatrzyła złożone poprawki i przygotowane kompromisy do rekomendacji. Wcześniej 14 innych komisji sektorowych przygotowało swoje opinie dla Komisji INTA, które również zostały poddane głosowaniu.

Najbardziej kontrowersyjnymi sprawami w projekcie rekomendacji dotyczących negocjacji umowy TTIP są:

1. mechanizm rozwiązywania sporów między inwestorem prywatnym a państwem (tzw. mechanizm ISDS)

2. ochrona wysokich standardów obowiązujących w Unii Europejskiej:

  • ochrona środowiska
  • bezpieczeństwo żywności
  • dobrostan zwierząt
  • ochrona praw pracowniczych
  • ochrona danych osobowych

3. wyjątki od natychmiastowego zniesienia ceł w handlu między UE i USA w przypadku towarów wrażliwych (zarówno rolnych, jak i przemysłowych)

4. wzajemność w dostępie do rynku, tj. dostęp podmiotów europejskich:

  • do rynku zamówień publicznych w USA
  • do wysoce wyspecjalizowanych sektorów usługowych
  • do rynku energii w USA

5. mobilność pracowników:

  • wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych
  • zniesienie systemu wizowego dla wszystkich państw członkowskich UE

6. transparentność prowadzonych negocjacji, w tym dostęp do dokumentów negocjacyjnych

Głównym punktem negocjacji umowy o wolnym handlu między UE i USA jest nie tylko wyeliminowanie taryf celnych, ale także zniesienie barier pozataryfowych, a zatem regulacji nakładanych przez obie strony i znacząco utrudniających dostęp do amerykańskiego rynku europejskim podmiotom, szczególnie małym i średnim przedsiębiorstwom. Komisja Europejska szacuje, iż ponad 80% zysków, wynikających z wdrożenia porozumienia TTIP, przyniesie właśnie likwidacja barier pozataryfowych, a nie sama eliminacja taryf celnych.

Hanna Łuczkiewicz

Biuro Posła Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)