Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Pierwszy dzwonek w Pile

Redaktor admin on 3 Wrzesień, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Szkoła powinna się zmieniać i przystosowywać nie tylko do kształcenia, ale i wychowywania, młodzieży na miarę potrzeb społeczeństw i czasów XXI wieku. powiedział poseł Adam Szejnfeld podczas inauguracji roku szkolnego 2013/2014, która odbyła się 2 września br. w Pile. Tego samego dnia odbyło się miejskie ale i powiatowe otwarcie roku szkolnego. Podczas obydwu uroczystości wręczono listy gratulacyjne dla najlepszych uczniów oraz nominacje nauczycielskie. Były przemówienia, kwiaty, występy artystyczne.

Są trzy środowiska odpowiedzialne za kształcenie i wychowanie młodych ludzi. To rodzina, szkoła i kościół. Myślę, że wszyscy powinniśmy robić wszytko, aby młodzież z tych środowisk wynosiła  jak najwięcej wiedzy oraz dobrego obycia, ale wpływ bezpośredni mamy głównie na szkołę. Ona więc powinna się zmieniać i przystosowywać nie tylko do kształcenia, ale i wychowywania młodzieży na miarę potrzeb społeczeństw i czasów XXI wieku. Więcej też powinniśmy miejsca w edukacji poświęcać najnowszej historii, by młodzi ludzie żyli nie tylko tragediami, jakie dotknęły Polskę w przeszłości, lecz również świętami potwierdzającym dobre dni w naszej, szczególnie najnowszej historii. – mówił poseł Adam Szejnfeld. Poseł zaznaczył, ze nie rozumie i będzie chciał to zmienić, ze na rocznice wybuch np. II wojny światowej przychodzi kilkaset ludzi a np. na świecie Solidarności i Wolności było pięć osób. Potrafimy się zamartwiać, lecz nie umiemy się cieszyć. To trzeba zmienić – konkludował poseł.

W powiecie pilskim w tym roku szkolnym rozpocznie naukę o 245 uczniów mniej, niż przed rokiem. To bardzo dużo, bowiem przekłada się to na ok. 8 oddziałów mniej, niż rok temu. Na szczęście w pilskich palcówkach oświatowych zarówno zarządzanych przez miasto, jak i powiat, pomimo niżu demograficznego nie było jak do tej pory zwolnień kadry nauczycielskiej.

W skali kraju w roku szkolnym 2013/2014 naukę we wszystkich typach szkół rozpocznie 4 615 tys. uczniów, tj. o ok. 45 tys. mniej niż w roku ubiegłym. Największy spadek występuje w szkołach ponadgimnazjalnych – o 25 tys., nowy rok rozpocznie w nich do 1 315 tys. uczniów. Liczba uczniów w gimnazjach spadnie o ok. 20 tys. i będzie wynosić 1 140 tys. uczniów. Na ubiegłorocznym poziomie pozostanie liczba uczniów w szkołach podstawowych – ok. 2 160 tys. (dzięki temu, że zgodnie z szacunkami prawie 60 tys. sześciolatków rozpocznie edukację w pierwszych klasach szkoły podstawowej). Spodziewany jest natomiast wzrost liczby dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym – z 1 216 tys. do 1 275 tys.

***

Od 1 września 2013 r. nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego (określona w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół) będzie obowiązywać w klasach pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych (liceum ogólnokształcącego, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej). Zgodnie ze zmianami programowymi i organizacyjnymi, które obowiązują od 1 września 2012 r., uczeń liceum ogólnokształcącego wybiera od 2 do 4 przedmiotów ujętych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie rozszerzonym. Co najmniej jednym z tych przedmiotów powinna być: historia, geografia, biologia, chemia lub fizyka. Uczniowie, którzy nie będą realizowali w zakresie rozszerzonym przedmiotu historia, będą zobowiązani realizować przedmiot uzupełniający historia i społeczeństwo. Uczniowie, którzy nie będą realizowali w zakresie rozszerzonym przedmiotu geografia, biologia, chemia lub fizyka, będą zobowiązani realizować przedmiot uzupełniający przyroda.

Źródło: men.gov.pl oraz inf. własna

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)