Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Pilanie w Warszawie

Redaktor admin on 23 Wrzesień, 2013 dostępny w Komunikaty, Różności. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Pałac Prezydenta, Sejm, Stadion Narodowy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Kopernika, Pałac PAN im. Stanisława Staszica…. To tylko niektóre miejsca, które zwiedzano podczas wyprawy pilan do Warszawy. Spotkanie natomiast z Prezydentem B. Komorowskim oraz Konferencja naukowa na temat życia i pracy St. Staszica były głównymi punktami programu pobytu mieszkańców Grodu Staszica w stolicy. Pilanie „najechali” Warszawę w dniach 19-20 września br. w ramach akcji „Pilanie w Warszawie”. Wizyta niemalże 600 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych była częścią obchodów związanych z 500-leciem potwierdzenia nadania praw miejskich Pile. W ramach wizyty pilanie chcieli przypomnieć, że zarówno miasto nad Gwdą jak i Warszawę oraz całą Polskę łączy postać Stanisława Staszica.

To dzień szczególny dla Piły i jej mieszkańców. Dziś pokazujemy więzi, jakie Piła ma z Polską, z Warszawą, w tym z instytucją urzędu Glowy Państwa, ale najbardziej z osobą prezydenta RP, Bronisławem Komorowskim. Prezydent bowiem był kiedyś reprezentantem Piły w Sejmie jako poseł, a teraz jest jej Honorowym Obywatelem – powiedział poseł Adam Szejnfeld podczas spotkania pilan w Pałacu Prezydenckim. Tego samego dnia poseł Szejnfeld przyjął młodzież w Sejmie, gdzie zapoznał ich z codzienną pracą parlamentarzystów.

Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się od zwiedzania Stadionu Narodowego. Później 200 osób spotkało się z Honorowym Obywatelem Piły – Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, który podczas swojego wystąpienia zapewnił młodych pilan, że sercem czuje się obywatelem naszego miasta. Bardzo się cieszę, że w ramach swojej pilskiej dumy jesteście tutaj w Pałacu Prezydenckim, wspominacie o Stanisławie Staszicu, wielkim pilanie, którego zasługi wykraczają w sposób zdecydowany poza Piłę – powiedział podczas spotkania prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Komorowski podkreślił również, że nigdy nie przyjmował w Pałacu tak dużej liczby dzieci i młodzieży, i że do tej pory żadne miasto nie zorganizowało takiej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Po oficjalnej uroczystości dzieci i młodzież miała niezwykłą okazję zwiedzić siedzibę Głowy Państwa.  Pozostała część uczestników wyprawy odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Uczestnicy projektu zwiedzili również parlament, w którym w przewodników wcielili się poseł Adam Szejnfeld i senator Mieczysław Augustyn. Na koniec dnia wszyscy uczestnicy wizyty zobaczyli specjalnie dla nich zorganizowany pokaz fontann przy Wisłostradzie.

Dzisiejszy dzień to symboliczne spotkanie pilskiej oświaty i polskiej nauki – mówił pod Pałacem Staszica, siedzibą Polskiej Akademii Nauk poseł Adam Szejnfeld. Wszyscy bowiem powinniśmy pamiętać o przeszłości, lecz przede wszystkim żyć przyszłością. W dzisiejszym globalnym świecie oświata i nauka natomiast są narzędziami budowania potęgi narodów i konkurencyjności państw – mówił Poseł Szejnfeld.

Drugi dzień wizyty rozpoczął się VIII Spotkaniami Staszicowskimi, które odbyły się w szczególnym miejscu, a mianowicie w siedzibie Państwowej Akademii Nauki – Pałacu Staszicowskim. W przerwie konferencji odbył się blisko godzinny happening podkreślający fakt, iż Stanisław Staszic urodził się w Pile. Była wielka flaga Piły, balony wypuszczone w powietrze, a także sam Stanisław Staszic (w osobie dyrektora RCK Stanisława Dąbka), który przypominał zgromadzonym o swoim testamencie. W happeningu uczestniczyli również warszawscy uczniowie uczący się w szkołach noszących imię Staszica. Młodzi pilanie zwiedzali również Warszawę – w programie znalazły się Łazienki, Stare Miasto i inne warte odwiedzenia miejsca w stolicy. Na zakończenie wizyty delegacje spotkały się przy grobie Stanisława Staszica przy Kościele Kamedułów na Bielanach, a także uczestniczyły w mszy w intencji pilan.

Podczas wizyty oprócz posła Adama Szejnfelda pilanom towarzyszyli: prezydent miasta Piotr Głowski, starosta pilski Mirosław Mantaj, przewodniczący Rady Miasta Piły Rafał Zdzierela, radny Rady Miasta Piły Jacek Bogusławski oraz Grzegorz Marciniak, członek Rady Fundacji 500-lecia Miasta Piły, prezes Izby Gospodarczej Wielkopolski Północnej.

Wyjazd został zorganizowany dzięki inicjatywie Fundacji 500-lecia, Miasta Piły oraz Starostwa Pilskiego. Przedsięwzięcie nie mogłoby zostać zorganizowane gdyby nie pomoc sponsorów, wśród których znaleźli się m.in.: PKO Bank Polski, Nord Partner, Exalo Drilling S.A., Asta-Net Małdziński, Ryczek S.J. oraz MZK Piła.

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)