Pałac Prezydenta, Sejm, Stadion Narodowy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Kopernika, Pałac PAN im. Stanisława Staszica…. To tylko niektóre miejsca, które zwiedzano podczas wyprawy pilan do Warszawy. Spotkanie natomiast z Prezydentem B. Komorowskim oraz Konferencja naukowa na temat życia i pracy St. Staszica były głównymi punktami programu pobytu mieszkańców Grodu Staszica w stolicy. Pilanie „najechali” Warszawę w dniach 19-20 września br. w ramach akcji „Pilanie w Warszawie”. Wizyta niemalże 600 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych była częścią obchodów związanych z 500-leciem potwierdzenia nadania praw miejskich Pile. W ramach wizyty pilanie chcieli przypomnieć, że zarówno miasto nad Gwdą jak i Warszawę oraz całą Polskę łączy postać Stanisława Staszica.
To dzień szczególny dla Piły i jej mieszkańców. Dziś pokazujemy więzi, jakie Piła ma z Polską, z Warszawą, w tym z instytucją urzędu Glowy Państwa, ale najbardziej z osobą prezydenta RP, Bronisławem Komorowskim. Prezydent bowiem był kiedyś reprezentantem Piły w Sejmie jako poseł, a teraz jest jej Honorowym Obywatelem – powiedział poseł Adam Szejnfeld podczas spotkania pilan w Pałacu Prezydenckim. Tego samego dnia poseł Szejnfeld przyjął młodzież w Sejmie, gdzie zapoznał ich z codzienną pracą parlamentarzystów.
Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się od zwiedzania Stadionu Narodowego. Później 200 osób spotkało się z Honorowym Obywatelem Piły – Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, który podczas swojego wystąpienia zapewnił młodych pilan, że sercem czuje się obywatelem naszego miasta. Bardzo się cieszę, że w ramach swojej pilskiej dumy jesteście tutaj w Pałacu Prezydenckim, wspominacie o Stanisławie Staszicu, wielkim pilanie, którego zasługi wykraczają w sposób zdecydowany poza Piłę – powiedział podczas spotkania prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Komorowski podkreślił również, że nigdy nie przyjmował w Pałacu tak dużej liczby dzieci i młodzieży, i że do tej pory żadne miasto nie zorganizowało takiej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Po oficjalnej uroczystości dzieci i młodzież miała niezwykłą okazję zwiedzić siedzibę Głowy Państwa. Pozostała część uczestników wyprawy odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Uczestnicy projektu zwiedzili również parlament, w którym w przewodników wcielili się poseł Adam Szejnfeld i senator Mieczysław Augustyn. Na koniec dnia wszyscy uczestnicy wizyty zobaczyli specjalnie dla nich zorganizowany pokaz fontann przy Wisłostradzie.
Dzisiejszy dzień to symboliczne spotkanie pilskiej oświaty i polskiej nauki – mówił pod Pałacem Staszica, siedzibą Polskiej Akademii Nauk poseł Adam Szejnfeld. Wszyscy bowiem powinniśmy pamiętać o przeszłości, lecz przede wszystkim żyć przyszłością. W dzisiejszym globalnym świecie oświata i nauka natomiast są narzędziami budowania potęgi narodów i konkurencyjności państw – mówił Poseł Szejnfeld.
Drugi dzień wizyty rozpoczął się VIII Spotkaniami Staszicowskimi, które odbyły się w szczególnym miejscu, a mianowicie w siedzibie Państwowej Akademii Nauki – Pałacu Staszicowskim. W przerwie konferencji odbył się blisko godzinny happening podkreślający fakt, iż Stanisław Staszic urodził się w Pile. Była wielka flaga Piły, balony wypuszczone w powietrze, a także sam Stanisław Staszic (w osobie dyrektora RCK Stanisława Dąbka), który przypominał zgromadzonym o swoim testamencie. W happeningu uczestniczyli również warszawscy uczniowie uczący się w szkołach noszących imię Staszica. Młodzi pilanie zwiedzali również Warszawę – w programie znalazły się Łazienki, Stare Miasto i inne warte odwiedzenia miejsca w stolicy. Na zakończenie wizyty delegacje spotkały się przy grobie Stanisława Staszica przy Kościele Kamedułów na Bielanach, a także uczestniczyły w mszy w intencji pilan.
Podczas wizyty oprócz posła Adama Szejnfelda pilanom towarzyszyli: prezydent miasta Piotr Głowski, starosta pilski Mirosław Mantaj, przewodniczący Rady Miasta Piły Rafał Zdzierela, radny Rady Miasta Piły Jacek Bogusławski oraz Grzegorz Marciniak, członek Rady Fundacji 500-lecia Miasta Piły, prezes Izby Gospodarczej Wielkopolski Północnej.
Wyjazd został zorganizowany dzięki inicjatywie Fundacji 500-lecia, Miasta Piły oraz Starostwa Pilskiego. Przedsięwzięcie nie mogłoby zostać zorganizowane gdyby nie pomoc sponsorów, wśród których znaleźli się m.in.: PKO Bank Polski, Nord Partner, Exalo Drilling S.A., Asta-Net Małdziński, Ryczek S.J. oraz MZK Piła.
Marta Łasak
asystentka posła Adam Szejnfelda