Projekt nowelizacji ustawy o regionalnych Izbach Obrachunkowych to pozakonstytucyjna zmiana ustroju Polski – uznali europoseł Adam Szejnfeld oraz poseł Tomasz Nowak, którzy zaprezentowali swoją opinię na konferencji prasowej w Koninie. Adam Szejnfeld, poseł do Parlamentu Europejskiego poinformował także o ostatnich pracach PE, a także o jubileuszu 30-lecia europejskiego programu „Erasmus+” oraz o nowym programie „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”. Poseł Szejnfeld został powołany przez Komisję Europejską oraz Europejskie Stowarzyszenie Izb Przemysłowo-Handlowych na Ambasadora tego programu w Polsce.
Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej odnieśli się do najnowszego projektu PiS dotyczącego Regionalnych Izb Obrachunkowych. Traktuje te rozwiązanie jako jedno z najgorszych, które podejmuje Prawo i Sprawiedliwość. W 1989r. doprowadziliśmy do tego, że Polska uzyskała nie tylko niepodległość, ale i wolność. Polacy stali się wreszcie wolnym narodem. Stworzyliśmy na tej bazie demokrację, która postawiła sobie za cel stworzenie społeczeństwa obywatelskiego, czego w naszej historii do tej pory nie było. Fundamentem tego społeczeństwa miał być właśnie samorząd terytorialny, którego początki sięgają maja 1990 roku. Teraz, jeżeli propozycja PiS zostanie przyjęta przez Parlament, to trzeba będzie powiedzieć, iż jest to już czas przeszły. Ta zmiana bowiem jest pozakonstytucyjną zmianą ustroju w Polsce, polegająca na likwidacji samorządu. Pamiętajmy o tym, że coś nie jest czymś tylko dlatego, że się tak nazywa, tylko jest dlatego, że ma takie usytuowanie prawne, taką konstrukcję prawną, taki status prawny. Ideą tworzenia samorządu, było stworzenie niezależnego od władzy centralnej szczebla struktury administracyjnej państwa. Zwróćcie państwo uwagę, że samorząd, nie tylko z nazwy, ale właśnie z racji statusu prawnego, nie podlega żadnej administracyjnej władzy w Polsce. Podlega tylko, jak zresztą każdy z nas, wyłącznie kontroli pod względem legalności działania. Teraz proponuje się rozszerzyć nadzór nad samorządem o celowość i gospodarność. To likwiduje autonomię, samodzielność, to likwiduje samorządność. To likwiduje podleganie samorządu swojemu suwerenowi – mieszkańcom – i podporządkowuje samorząd władzy państwowej, władzy w Warszawie! Jak przepisy przejadą, to władza centralna będzie mogła zakwestionować każde działania gminy. Wystarczy, że nie spodobają się one miejscowej komórce partii rządzącej. Takie rozwiązania są nie do przyjęcia! – stwierdził eurodeputowany Adam Szejnfeld
Do kwestii odniósł się także poseł Tomasz Nowak – W Sejmie pytałem czy w związku z tym będzie w RIO taka platforma, gdzie będzie się na przykład dokumentowało każde kontakty z instytucją na przykład radnych PiS, którzy będąc w mniejszości uznają działania wójta, burmistrza, czy prezydenta za niegospodarne i z uśmiechem na ustach doniosą o tym do RIO. A RIO, realizując wytyczne tychże radnych PiS, stwierdzi niegospodarność zupełnie uznaniowo i subiektywnie, co da premier prawo odwołania włodarza gminy i powołania komisarza. Ta propozycja jest przykładem na niszczenie samorządu w Polsce. Jeśli przepisy wejdą w życie wybory nie będą potrzebne. Bo po co radni, którzy nic nie będą mogli, po co wójt, burmistrz, prezydent, jeśli będą rządzili, a właściwie administrowali w strachu, co, kto o nich i ich pracy pomyśli w Warszawie. Gminne decyzje będą oceniane i opiniowane w Warszawie. a nie w Radzie Gminy. To koniec samorządności!
W drugiej części konferencji poseł z Wielkopolski skupił się na programie Erasmus+, który w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jest on jednym z najbardziej rozpoznawanych i atrakcyjnych unijnych inicjatyw w zakresie edukacji młodzieży. Nowym projektem, w który poseł Szejnfeld zaangażował się w sposób szczególny, jest natomiast program „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”, którego europoseł jest oficjalnym ambasadorem.
Ten mało znany, istniejący dopiero od kilku lat program daje właścicielom firm oraz przyszłym przedsiębiorcom możliwość pozyskiwania międzynarodowych kontaktów oraz uczenia się od doświadczonych partnerów prowadzących już swoje przedsiębiorstwa w innych państwach unijnych. - Problemem nie jest niska atrakcyjność tego programu, ale niedostateczna wiedza o nim. Dlatego potrzeba jest wielu działań promocyjnych, poprzez które należy starać się dotrzeć do maksymalnie dużej liczby potencjalnie zainteresowanych osób z jasnym przekazem: „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” może być programem także dla Ciebie! I jeszcze jedno. Wbrew nazwie w programie nie chodzi o młodych ludzi, bowiem jego beneficjentami mogą być osoby bez względu na wiek, lecz chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej nie dłużej niż 3 lata lub o osób, które jeszcze nie prowadzą działalności, ale chcieliby ja podjąć w przyszłości. – mówił podczas konferencji europoseł Adam Szejnfeld.
Więcej informacji na temat programu Erasmus+:
http://www.szejnfeld.pl/index.php/komunikaty/30-lat-istnienia-programu-%E2%80%9Eerasmus%E2%80%9D/
Natomiast informacje dotyczące programu „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” są dostępne na stronie: http://www.erasmus-entrepreneurs.eu/index.php?lan=pl
Marta Łasak
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
www.facebook.com/PoselSzejnfeld/