Posłowie do Parlamentu Europejskiego większością głosów 422 do 250, przy wstrzymujących się 47 osobach, wybrali Jean-Clauda Junckera, kandydata Europejskiej Partii Ludowej (do której należy PO i PSL), na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Europoseł Szejnfeld zwraca uwagę na oświadczenie frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należą eurodeputowani PiS-u: Zapowiadając brak poparcia dla J. C. Junkcera, frakcja ta dołączyła do grona partii eurosceptycznych, czy nawet antyunijnych, na czele których stoją takie osoby jak Nigel Farage z Wielkiej Brytanii, Marine Le Pen z Francji, czy Janusz Korwin Mikke z Polski. Czy właśnie takie stanowisko wobec Unii prezentuje dzisiaj PiS? – pyta, chyba już tylko retorycznie, europoseł Platformy Obywatelskiej.
„Jedna waluta nie dzieli Europy a ją chroni”, „W Europie razem się wygrywa”, „Gospodarka ma służyć ludziom, a nie odwrotnie”, „Konkurencja jest fundamentem zdrowej gospodarki”, „Ważny jest dialog społeczny”, „Gospodarka potrzebuje inwestycji, bowiem potrzeba nam wzrostu i rozwoju”, „Potrzebny jest pakiet na rzecz zatrudnienia”, „W Europie trzeba wprowadzić coś w rodzaju rządu gospodarczego w celu likwidacji bezrobocia”, „Szczególnie istotne środki będą musiały dotyczyć inwestycji z zakresu badań i rozwoju a także energetyki odnawialnej”…– to niektóre tylko cytaty z wystąpienia kandydata na szefa Komisji Europejskiej, na które zwrócił uwagę europoseł Adam Szejnfeld.
Wybór Jean-Clauda Juncker na Przewodniczącego Komisji Europejskiej to wielki sukces Europejskiej Partii Ludowej, do której należy PO i PSL. Bardzo cieszy mnie fakt, że Juncker podkreślił, iż podział na stare i nowe państwa członkowskie powinien odejść do lamusa. Dzisiaj najważniejsza jest jedność Unii Europejskiej. Zgadzam się również z priorytetami dla Unii kreślonej przez Junckera: budowanie europejskiej unii energetycznej, wspieranie przedsiębiorczości, reindustrializacja Europy, agenda cyfrowa, walka z bezrobociem, szczególnie wśród młodych ludzi – powiedział po głosowaniu – eurodeputowany Adam Szejnfeld. Oczywiście oznacza to, dopiero początek dyskusji na temat szczegółowych priorytetów Komisji Europejskiej na najbliższej 5 lat. We wrześniu czekają nas wysłuchania kandydatów na komisarzy, w czasie których osoby odpowiedzialne za poszczególne teki będą musiały wyjaśnić, w jaki sposób zamierzają zrealizować priorytety Komisji – dodaje poseł Szejnfeld.
***
Jean Claude Juncker, który przez wiele lat stał na czele rządu Luksemburga, został nominowany 27 czerwca 2014r. do objęcia funkcji Przewodniczącego Komisji przez Radę Europejską, złożoną z szefów państw i rządów 28 państw członkowskich UE.
Jeszcze w lipcu poznamy kandydatów na komisarzy nominowanych przez państwa członkowskie. Zatwierdzenie składu nowej Komisji Europejskiej w październiku poprzedzi szereg przesłuchań kandydatów na komisarzy przez poszczególne komisje parlamentarne, które zostały zaplanowane na przełom września i października. Nowa Komisja Europejska powinna rozpocząć swe prace 1 listopada 2014 r.
Mateusz Grzelczyk
asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg