W dniu 27 listopada br. poseł Adam Szejnfeld odwiedził powiat grodziski w Wielkopolsce przyjeżdżając do Wielichowa, Kamieńca, Granowa i Rakoniewic. Tematem rozmów z mieszkańcami były konsultacje „Planu dla Polski”. We wszystkich spotkaniach posłowi Szejnfeldowi towarzyszył poseł Killion Munyama. Na spotkaniu w Rakoniewicach burmistrz Gerard Tomiak serdecznie podziękował posłowi Szejnfeldowi za jego wsparcie dla gminy oraz wręczył mu medal z okazji 350 lecia Rakoniewic.
Na spotkaniu w Rakoniewicach, które kończyło objazd posła Szejnfelda po Ziemi Grodziskiej, burmistrz Rakoniewic, pan Gerard Tomiak serdecznie podziękował posłowi Szejnfeldowi za jego zaangażowanie i wsparcie dla gminy oraz wręczył mu medal z okazji 350 lecia Rakoniewic.
Przed nami najważniejszy okres rozwoju Polski, jaki będzie dawała nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020. Musimy się do niej bardzo dobrze przygotować, dlatego „Plan dla Polski”, który przygotowała Platforma Obywatelska, jest teraz konsultowany z obywatelami w całej Polsce, w dużych miastach, w średnich i małych oraz na wsiach – powiedział poseł Adam Szejnfeld
Plan dla Polski przewiduje działania w 3 dziedzinach: Praca, Rodzina i Inwestycje. Poniżej wybrane kwestie podejmowane podczas spotkania:
- Praca:
- Trzeci pakiet antykryzysowy – Zniesienie obowiązku zapłaty podatku VAT przez małego podatnika (w rozliczeniach kasowych) w przypadku nieotrzymania przez niego zapłaty za towar lub usługę. Podatnik, który rozliczył podatek należny od należności, której faktycznie nie otrzymał, będzie mógł dokonać korekty podatku należnego po upływie 150 dni od upływu terminu płatności. Korekta kosztów uzyskania przychodu w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności. Skrócenie minimalnego czasu trwania umowy leasingowej nieruchomości do 5 lat. Zniesienie uznaniowości administracyjnej w sprawach ograniczenia wysokości zaliczek płaconych przez podatników. Rezygnacja z konieczności przedstawiania oryginałów i uwierzytelnionych kopii w różnych obszarach administracji. Ograniczenie obowiązku przekazywania wykazu informacji przez podmioty korzystające ze środowiska.
- Centrum Sądownictwa Gospodarczego – Do pracy w tej jednostce zostanie skierowanych 160 sędziów i 500 urzędników. Do końca 2013 roku wszystkie sprawy stołecznych przedsiębiorców będą załatwiane w jednym miejscu. Będzie tam kierowane również 10 proc. wszystkich spraw gospodarczych w Polsce.
- Rejestr Upadłości – Do końca 2012 roku Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Gospodarki zaproponuje założenie prawa upadłościowego, które będzie umożliwiało ratowanie, a nie likwidowanie przedsiębiorstw. Powstać ma również internetowy Centralny Rejestr Upadłości z informacjami o upadających przedsiębiorstwach, które mogą być kupione przez zainteresowanych inwestorów. Resort zamierza też utworzyć w całym kraju 16 specjalistycznych wydziałów upadłościowych w sądach okręgowych. Przedmiotem działalności tych wydziałów byłaby tylko tematyka upadłości. Rozwiązanie to usprawni postępowanie upadłościowe.
- Rodzina:
- Roczny urlop rodzicielski – Od połowy 2013 roku rodzice będą mogli skorzystać nawet z rocznego urlopu macierzyńskiego. W przypadku urlopu półrocznego rodzic będzie otrzymywał 100% dotychczasowego wynagrodzenia, w przypadku rocznego 80% tej kwoty. Decyzja o długości urlopu macierzyńskiego będzie zależała od rodzica. Urlop będzie mógł mieć też inny wymiar, np. 8 lub 10 miesięcy. Od 20. tygodnia urlopu będzie można łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego z pracą zawodową w wymiarze do połowy etatu. Z urlopu będą mogły skorzystać także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą lub zatrudnione na umowę zlecenie, od której odprowadzane są składki. Wśród korzyści tego rozwiązania można wymienić: budowanie więzi rodzic–dziecko; lepszy rozwój dziecka; dłuższe zatrudnienie na zastępstwo.
- Program „Mieszkanie dla młodych” – Program „Mieszkanie dla młodych” zostanie wprowadzony w życie od połowy 2013 roku, najpóźniej od 2014 roku. W przeciwieństwie do „Rodziny na swoim” projekt będzie skierowany zarówno do par, jak i singli do 35 roku życia.
- Inwestycje:
- 40 MLD do 2015 na program BGK „INWESTYCJE POLSKIE” – W latach 2013–2015 zainwestujemy 40 mld zł w program „Inwestycje Polskie”. Celem programu będzie stymulowanie inwestycji, utrzymanie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w najtrudniejszych w Unii Europejskiej latach 2013–2014. Program będzie skierowany do sektora prywatnego, samorządów i instytucji rządowych. Zostaną dofinansowane projekty energetyczne, sektora gazowego, ropy, gazu z łupków, sektora transportowego oraz infrastruktury morskiej. Harmonogram programu zakłada uruchomienie przedsięwzięcia w 2012 r., dokapitalizowanie Banku Gospodarstwa Krajowego i rozpoczęcie przez niego akcji kredytowej w 2013 r. oraz kontynuowanie akcji w latach 2014–2015. Do Banku Gospodarstwa Krajowego wnoszone będą udziały spółek Skarbu Państwa, z zachowaniem przez Polskę pakietów kontrolnych w strategicznych spółkach sektora energetycznego i finansowego. BGK w wyniku sprzedaży kilku procent akcji wybranych spółek będzie pozyskiwał dodatkowy kapitał. Z tego kapitału zostaną zwielokrotnione możliwości kredytowe i poręczeniowe tej instytucji.
Zebrani podczas obydwu spotkań podnosili wiele kwestii i zadawali liczne pytania, szczególnie dotyczące planów dotyczących rodziny oraz rynku pracy. Spotkania w powiecie grodziskim to tylko jedne z wielu spotkań z mieszkańcami okręgu pilskiego, w jakich będzie uczestniczył poseł Adam Szejnfeld. Wcześniej odbyło się już na przykład spotkanie w Rogoźnie, a w dniu 28 listopada br. planowane jest w Przemęcie, 30 listopada br. w Szamocinie, a 1 grudnia br. w Okonku i Pile.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda