Poseł Adam Szejnfeld zaprezentował w dniu 07.05. br. stanowisko Platformy Obywatelskiej w sprawie III transzy deregulacji zawodów, którą zajął się Sejm RP. Sejm uchwalił niedawno I transzę deregulacji, jutro skończy pracę nad II transzą, a wczoraj odbyło się już I czytanie ostatniej części deregulacyjnej trylogii.
Rząd Platformy obywatelskiej konsekwentnie od początku swojego powstania prowadzi proces deregulacji polskiego prawa, w tym prawa administracyjnego i gospodarczego. Jako przykłady można podać „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości” (zwany pakietem Szejnfelda). Zawierał on ok. 40 projektów, zmienił ponad 200 ustaw i wprowadził zmiany w ponad 1000 przepisów. To bodajże największy pakiet zmian na rzecz zmniejszenia biurokracji od 25 lat w Polsce.
Na uwagę zasługuje zmiana ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Była to pierwsza tak wielka reforma prawa gospodarczego. Ustawa ta otrzymała nagrodę Bona Lex Gazety Prawnej za najlepsza ustawę. Ogromne znaczenie miały dwie pierwsze ustawy deregulacyjne, z ustawą o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców na czele. Poważne zmiany dokonano także w przepisach prawa podatkowego a szczególnie w Ordynacji podatkowej – powiedziała Adam Szejnfeld.
Jako konkretne przykłady zmian warto przytoczyć, mi.in: wprowadzenie kultury oświadczeń w zamian kultury zaświadczeń, domniemanie uczciwości podatników, odpowiedzialność majątkową urzędników, radyklane ograniczenie kontroli firm, prawo zawieszania działalności gospodarczej, ułatwienia w zakładaniu spółek prawa handlowego, „zero okienka”, zniesienie opłat rejestracyjnych i zmniejszenie opłat administracyjnych, upadłość konsumencka, partnerstwo publiczno-prywatne, kasowy VAT dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm, ułatwienia w rachunkowości dla małych i średnich przedsiębiorców, i wiele, wiele innych – mówił w Sejmie poseł Adam Szejnfeld.
Nasz rząd zajął się także deregulacją przepisów dotyczących wykonywania zawodów w Polsce. I transza zmian przepisów odnosiła się do 51 zawodów (przede wszystkim zawody prawnicze, pośrednictwa oraz dotyczące gospodarki nieruchomościami). II transza ustawy odnosi się do 91 zawodów (przede wszystkim zawody budowlane i dotyczące rynków finansowych). III transza zawiera zmiany w zakresie 101 zawodów (głównie dotyczących górnictwa, geologii i kultury) – kontynuował Poseł Adam Szejnfeld wnioskując o skierowanie projektu ustawy do Komisji Nadzwyczajnej ds. Ograniczania Biurokracji.
Wszystko to potwierdza dużą determinację i konsekwencję w realizacji planu zmniejszania biurokracji w Polsce. Jest oczywiście wiele jeszcze do zrobienia, ale ogrom prac, który jest za nami pokazuje jak gigantyczne jest to zadanie.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl