Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Początek kampanii wyborczej

Redaktor admin on 28 Sierpień, 2014 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Przez ostatnie 4 lata nasze małe ojczyzny zmieniły się na lepsze. Większość samorządowców starało się jak najlepiej wykorzystać fundusze unijne i polepszyć nie tylko komfort życia mieszkańców, ale i wygląd zarządzanych gmin i miast. Dlatego też z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że te wybory będą inne niż parlamentarne, czy prezydenckie. W tym przypadku będzie więcej dyskusji na tematy merytoryczne, a nie jedynie polityczne. W konferencji prasowej zorganizowanej przez posła Adama Szejnfelda udział wziął pan Jacek Gursz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, jednocześnie burmistrz Chodzieży. Tematem były początek kampanii wyborczej i zbliżające się wybory samorządowe, działalność Centrum Obsługi Inwestora (COI) oraz Obszary Strategicznej Interwencji (OSI).

Przykład Chodzieży, która pod rządami burmistrza Jacka Gursza bardzo dobrze się rozwija, przy jednoczesnym zmniejszaniu kosztów administracyjnych, jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Gdy burmistrz J. Gursz obejmował swój urząd miasto Chodzież znajdowało się na 21 miejscu pod względem wydatków na administracje samorządową. Potem z roku na rok awansowała i obecnie jest już na 7 miejscu. To dowód, że można zmniejszać koszty administracji a jednocześnie zwiększać efektywność działania.  – Powiedział na konferencji Adam Szejnfeld

Centrum Obsługi Inwestora

Pamiętam jak 11 lat temu zaproponowałem powstanie Centrum Obsługi Inwestora w Wielkopolsce, jako projektu pilotażowego dla całego kraju. Minione dziesięć lat i osiągnięte wyniki działań Centrum wskazują na słuszność podjętych decyzji dekadę temu. Bardzo się z tego cieszę. Wzorem zaproponowanego wtedy rozwiązania, powołano podobne jednostki w pozostałych województwach w naszym kraju. Jednak tylko w Wielkopolsce COI jest związane z organizacją pozarządową, jaką jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, co można uznać za nasze ważne osiągnięcie – powiedział europoseł Szejnfeld.

Celem działalności COIE jest wzrost poziomu umiędzynarodowienia polskich firm, poprzez ułatwienie przedsiębiorcom, a także organizacjom zrzeszającym przedsiębiorców, dostępu do kompleksowych, wysokiej jakości i nieodpłatnych usług informacyjnych w zakresie niezbędnym do planowania, organizowania i realizacji eksportu i/lub inwestycji poza granicami Polski. Cel ten obejmuje także działanie na rzecz zwiększania poziomu inwestycji zagranicznych w Polsce, poprzez ułatwienie potencjalnym inwestorom zagranicznym dostępu do informacji o warunkach podejmowania działalności gospodarczej w Polsce i instrumentach wsparcia rozwoju przedsiębiorczości, w tym zachętach inwestycyjnych. Merytorycznym wsparciem dla COIE są Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP (WPHI), posiadające aktualną i obszerną wiedzę o warunkach dostępu i funkcjonowania na wybranych rynkach zagranicznych. Warto zaznaczyć, że swoje grunty zarówno gminy jak i osoby prywatne swoje grunty mogą ogłaszać za darmo.

Obszar Strategicznej Interwencji

Według założeń terytorializacji WRPO, oprócz utworzenia tzw. ZIT-ów (czyli planu rozwoju miast wojewódzkich na zasadzie metropolii), w Wielkopolsce powstaną tzw. OSI – czyli Obszary Strategicznej Interwencji, które w swoim założeniu mają możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy z funduszy europejskich na integrację gmin objętych ich obszarem. To nasz wielkopolski patent. W województwie wielkopolskim wg założeń, poza ZIT-ami (poznański oraz kalisko-ostrowski) mają powstać 4 OSI: pilski, leszczyński, koniński oraz gnieźnieński. Oprócz tego uwzględniono także potrzeby rozwoju mniejszych miast oraz gmin. Dlatego w strategii województwa uwzględniono również, że w rozdziale pieniędzy z funduszy unijnych dla gmin będą uwzględnione preferencje wynikające z lokalizacji projektu na określonym obszarze problemowym. W Północnej Wielkopolsce powstanie Pilski Obszar Strategicznej Interwencji, który obejmuje gminy: Piła, Kaczory, Krajenka, Szydłowo, Trzcianka, Ujście, Wysoka. Wszystkie ww. gminy uruchomiły procedury w zakresie podjęcia uchwał w sprawie wyrażenia zgody na współdziałanie w ramach Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji oraz na zawarcie porozumienia. Za koordynację działań oraz prowadzenie procesu negocjacyjnego ze strony Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji odpowiedzialny będzie Prezydent Miasta Piły. Stanowisko negocjacyjne będzie przedmiotem uzgodnień gmin, które przystąpią do Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji

Marta Łasak

asystentka Adam Szejnfelda posła do Parlamentu Europejskiego

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)