To była podwójna Gala i podwójna uroczystość. 21 stycznia 2017 r. obchodzono tradycyjnie Święto Samorządu Powiatu Kaliskiego, ale przede wszystkim ponowne nadanie praw miejskim Opatówkowi. Poseł Adam Szejnfeld wraz z mieszkańcami Opatówka i powiatu kaliskiego wspólnie świętowali przywrócenie miejscowości praw miejskich po 148 latach.
Podczas Święta Powiatu Kaliskiego wręczono także najważniejsze odznaczenia powiatowe – Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”. Medale otrzymali:
1. Elżbieta Aleksander w uznaniu za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju kultury, jej promocję w kraju i poza granicami; medal przyznała Rada Powiatu Kaliskiego na wniosek Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala oraz Wójta Gminy Lisków Marii Krawiec;
2. st. bryg. mgr inż. Wieńczysław Prokop za długoletnią służbę, bohaterstwo i odwagę podczas akcji ratowniczych oraz wyróżniającą się działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu kaliskiego; medal przyznała Rada Powiatu Kaliskiego na wniosek Starosty Kaliskiego;
3. Towarzystwo Przyjaciół Opatówka w uznaniu za pielęgnowania wartości historycznych gminy i organizacji wielu wydarzeń kulturalnych kultywujących tradycję powiatu kaliskiego; medal został przyznany na wniosek Przewodniczącego Rady Powiatu Mieczysława Łuczaka.
Ponadto przyznano również tytuły “Osobowość Powiatu Kaliskiego”, którą otrzymali : Mariusz Ziętek, Aurelia i Piotr Sieraszewscy, Zdzisław Gotfryd, Piotr Stasiak oraz tytuły “Przyjaciel Powiatu Kaliskiego”, którą wręczono Wiesławowi Chojnackiemu, zastępcy nadleśniczego Mirosławowi Niczyporukowi oraz Ninie Adamczewskiej.
***
Początki Opatówka związane są z chrystianizacją Wielkopolski w okresie kształtowania się państwa polskiego. Sprowadzane wówczas zakony otrzymywały kilka lub nawet kilkanaście wsi jako uposażenie. Prawdopodobnie Opatówek wymieniany jest wówczas jako Opatovia, Opatów, lub Opatowo. W 1246 jest już własnością archidiecezji gnieźnieńskiej[b]. Na przełomie XIII i XIV wieku Opatówek był kilkakrotnie niszczony. Najpierw podczas najazdów szlachty na dobra arcybiskupie, a następnie przez Litwinów (1304) i Krzyżaków (1331). W drugiej połowie XIV wieku dzięki staraniom arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii-Skotnickiego Opatówek uzyskał potwierdzenie praw miejskich, nabytych prawdopodobnie w 1 połowie tegoż stulecia. Mimo ich uzyskania, przez długi okres należał do miast bardzo małych. W 1775 Opatówek liczył 80 „dymów”. Po II rozbiorze Polski Opatówek znalazł się w departamencie kaliskim Prus Południowych, a następnie w departamencie kaliskim Księstwa Warszawskiego. W 1824 powstała w Opatówku fabryka sukna. W 1869 Opatówek, liczący wówczas 1623 mieszkańców, utracił prawa miejskie stając się osadą miejską. 19 lipca 2016 premier Beata Szydło, podpisała rozporządzenie Rady Ministrów, przywracające Opatówkowi prawa miejskie od 1 stycznia 2017.
źródło: inf. własna, www.powiat.kalisz.pl
Marta Łasak
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda