Spotkania posła Adama Szejnfelda z delegacjami przyjeżdżającymi do Brukseli albo Strasburga z Wielkopolski to norma, ale często jest także gościem innych regionów. Tym razem na rozmowę zaprosili go przedstawiciele Śląska, Małopolski i Opolszczyzny – Unia Europejska, dzięki funduszom strukturalnym, jak również Planowi Junckera, stwarza wiele możliwości rozwoju dla polskich przedsiębiorców. Cieszę, że przy okazji Państwa wizyty w Brukseli, mamy okazję porozmawiać o tak ważnym temacie, jak wsparcie dla małych i średnich firm oraz polskich samorządów – powiedział poseł Adam Szejnfeld, witając w Parlamencie Europejskim delegację z trzech regionów Polski południowej. W spotkaniu wziął udział także pan premier Jerzy Buzek.
Samorządowcy oraz urzędnicy odwiedzili Parlament Europejski w ramach wizyty studyjnej pt. „Plan Junckera: jakie korzyści niesie przedsiębiorcom?” zorganizowanej przez Dom Polski Południowej, który służy jako reprezentacja makroregionu Polski Południowej w Unii Europejskiej.
Plan Inwestycyjny dla Europy, zwany również Planem Junckera, to przygotowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny plan pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej w dwóch obszarach – szeroko rozumianej infrastrukturze i sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.
- Efektywne wykorzystanie środków dostępnych w ramach budżetu na lata 2014-2020 oraz w ramach Planu Junckera to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją dzisiaj polskie samorządy. Nie chodzi bowiem o samo wydawanie pieniędzy, to oczywiście nie jest problem. Najważniejsze jest ich rozważne zainwestowanie tak, aby korzyści z nich płynące mogły służyć następnym pokoleniom - podkreślił europoseł Szejnfeld podczas rozmowy z gośćmi z południowej Polski.
W czasie spotkania eurodeputowany z Wielkopolski przedstawił również delegatom z Małopolski, Opolszczyzny i Śląska, czym dokładnie zajmuje się Komisja Handlu Międzynarodowego, Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz Komisja Rozwoju, których jest członkiem, a także omówił inicjatywy podejmowane przez Parlamentu Europejski w obszarze związanym z MŚP.
***
By móc uzyskać finansowanie z Planu Junckera projekty muszą być uzasadnione z ekonomicznego i technicznego punktu widzenia, a także zgodne z polityką Unii Europejskiej w takich obszarach jak ochrona środowiska, rozwój infrastruktury, tworzenie miejsc pracy czy poprawa konkurencyjności gospodarki europejskiej. Musza być także zgodne z zasadą pomocniczości oznaczającą, że ich realizacja bez wsparcia z UE nie byłaby możliwa, przynajmniej w określonym czasie lub pożądanej skali.
Nie istnieją ograniczenia co do wielkości projektów. O wsparcie można ubiegać się zarówno dla projektów realizowanych w jednym państwie członkowskim (lub kandydującym) UE, jak i dla projektów transgranicznych.
Więcej informacji można uzyskać na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego:
Joanna Jeżyk
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg