Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Polska potrzebuje modernizacji i rozwoju

Redaktor admin on 26 Czerwiec, 2010 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

 

Komunikat

Biura Adama Szejnfelda

Posła na Sejm RP

25.06.2010r.

www.szejnfeld.pl

 

 Polska potrzebuje modernizacji i rozwoju - twierdzi poseł Adam Szejnfeld. Nie da się zrealizować tych celów bez zwiększenia poziomu innowacyjności polskiej gospodarki – uważa Szejnfeld. Poseł Adam Szejnfeld wziął udział w I Kongresie Innowacyjnej Gospodarki, jaki odbył się w dniu 25 czerwca 2010r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Gośćmi Kongresu, którzy otworzyli obrady, byli Cezary Grabarczyk, Minister Infrastruktury, Stefan Niesiołowski, wicemarszałek Sejmu RP, prof. dr hab. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, oraz Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.  Kongres zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza.

 Otwierając Kongres Marszałek Stefan Niesiołowski, który zastępował Marszałka Bronisława Komorowskiego powiedział m.in.: W ciągu minionych 2 lat zostały wdrożone w Polsce systemy, z których mogą korzystać, nie tylko przedsiębiorcy, ale i wszyscy pozostali obywatele. Rząd na przykład przyjął ostatnio nową ustawę o podpisach elektronicznych, dzięki której korzystanie z e-administracji stanie się wreszcie faktem. Sejm natomiast uchwalił ustawę o świadczeniu usług na terytorium RP implementującą unijną Dyrektywę Usługową w Polsce. Te rozwiązania, oprócz wcześniej uchwalonych ustaw, wprowadzających na przykład kredyt technologiczny, na pewno stwarzają możliwości rozwoju innowacyjności w polskim biznesie. Realizowany rządowy program „Polski Cyfrowej”, wdrażany system e-PUAP i szereg innych programów, powodują, że powoli stajemy się w rzeczywistości „społeczeństwem cyfrowym”.

W Polsce potrzebne są zmiany w systemie nauki i kształcenia wyższego połączone ze zwiększeniem kooperacji nauki i biznesu. Bez zwiększenia bowiem wykorzystania wyników badań w gospodarce nie będzie optymalnego rozwoju. Synergia tych obszarów jest naturalnym inkubatorem przedsiębiorczości i innowacyjności – uważa prof. Michał Kleiber.

Minister Cezary Grabarczyk natomiast zaprezentował zebranym dotychczasowe dokonania oraz plany rządu w zakresie wspierania innowacyjności i rozwoju wykorzystania nowych technik i technologii w polskiej gospodarce z jednej strony i administracji publicznej z drugiej strony. Zaprezentował także aktualny stan prac związanych z realizacją planów w zakresie infrastruktury, w tym drogowej i kolejowej oraz perspektywy rozwoju na przyszłość. 

„Innowacyjność jest warunkiem sine qua non dalszego rozwoju polskiej gospodarki. Bez niej polscy przedsiębiorcy już niebawem mogą pozostać bez szans na konkurowanie na globalnym rynku” – powiedział w słowie wstępnym Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, wiceprezes Eurochambres otwierając I Kongres Innowacyjnej Gospodarki. 

****

Kongres Innowacyjnej Gospodarki ma celu stworzenie platformy wymiany idei związanych z rozwojem innowacyjnej gospodarki w Polsce, w której uczestniczyć będą czołowi przedstawiciele świata nauki, polityki, biznesu oraz mediów. Ideą Kongresu, która przyświeca organizatorom, jest koncepcja sprawnego państwa wykorzystującego narzędzia nowoczesnej komunikacji z obywatelem oraz nowoczesnej gospodarki wspierającej rozwój innowacyjnego biznesu.  

W trakcie Kongresu wręczone zostały nagrody Krajowej Izby Gospodarczej „Innovatica” dla innowacyjnych produktów i usług, firm i uczelni oraz wybitnych osobowości w dziedzinie innowacyjności.

INNOVATICA 2010 – lista nagrodzonych na I Kongresie Innowacyjnej Gospodarki

Kategoria: „Innowacyjna firma”

 Nagroda Prezesa KIG INNOVATICA

Podkarpackie Centrum Produkcyjno – Wdrożeniowe EKO – KARPATY – za opracowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych

w dziedzinie włókien i tkanin.

Wyróżnienie

WASKO S.A. – za udostępnianie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych z zakresu informatyki.

Kategoria: „Innowacyjna Uczelnia – instytucja badawcza”

Nagroda Prezesa KIG INNOVATICA

Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej BLACHOWNIA – za liczne wdrożenia technologii do praktyki przemysłowej zarówno w kraju jak i za granicą.

Wyróżnienie

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – za wdrożenie szeregu innowacji w zakresie systemu kształcenia oraz zarządzania uczelnią.

Kategoria: „Innowacyjny produkt – innowacyjne rozwiązanie techniczne lub technologiczne”

 Nagroda Prezesa KIG INNOVATICA

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – za opracowanie grupy innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych.

Wyróżnienia

Instytut Obróbki Plastycznej – za wprowadzenie innowacyjnej technologii obciskania sprzęgłowych końcówek wałów transmisyjnych.

Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. – za opracowanie sposobu wytwarzania siarczanu hydroksyloamin w instalacji do produkcji kaprolaktamu.      

Kategoria: „Innowacyjna usługa, rozwiązanie organizacyjne”

Nagroda Prezesa KIG INNOVATICA

Politechnika Poznańska – za rozwiązanie „Era Inżyniera”, którego celem jest dostosowanie kształcenia na poziomie wyższym do potrzeb gospodarki.

Kategoria: „Innowacyjna osobowość”

Nagroda Prezesa KIG INNOVATICA

Maciej Witucki, Prezes Grupy TP – za wypracowanie i wdrażanie innowacyjnych zasad rozwoju rynku telekomunikacyjnego i współpracy międzyoperatorskiej w Polsce.

Wyróżnienie

Paweł Romaszkan, Dyrektor Biura Promocji Miasta Wrocławia – za budowę marki oraz innowatorskie podejście do zbudowania Tożsamości Konkurencyjnej miasta Wrocławia.

Nagroda Specjalna Prezesa KIG INNOVATICA

Waldemar Pawlak, Wicepremier, Minister Gospodarki – za skuteczne

i konsekwentne dążenie do budowy e-gospodarki w Polsce.

Rafał Kus

asystent posła Adama Szejnfelda

 (źródło – Biuro Prasowe KIG)

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)