Stolica Polski doczekała się swojego kongresu gospodarczego. W dniach 6-8 marca 2012 r. w Warszawie zaplanowano Polski Kongres Gospodarczy, który stanowi jedno z największych spotkań przedstawicieli rządu, administracji publicznej, polityków, przedstawicieli świata nauki oraz najważniejszych reprezentantów świata biznesu. Poseł Adam Szejnfeld został poproszony przez organizatorów do uczestnictwa w pierwszym panelu, nt. „Szanse rozwojowe dla Polski wobec obecnej sytuacji finansowej i gospodarczej Europy – czy potrafimy je wykorzystać?” Na gali wieczornej natomiast poseł Adam Szejnfeld wręczał nagrody kongresu dla wybijających się banków i bankowców w minionym roku. W drugim natomiast dniu Kongresu poseł Szejnfeld wystąpi w panelu poświęconym energetyce jądrowej. W Kongresie udział wzięło pięciu premierów, ministrowie, najważniejsi przedsiębiorcy i menedżerowie kraju.
Europejski kryzys zadłużenia –szansa, czy zagrożenie, dla Polski? Jak Polska powinna skorzystać na stagnacji w UE? Dyscyplina fiskalna – cel nadrzędny, czy elastyczne narzędzie wspierające wzrost gospodarczy? Czy sama dyscyplina fiskalna wybawi nas z obecnego kryzysu? Więcej, czy mniej, integracji gospodarczej i politycznej w Unii? Na ile proponowana głębsza integracja leży w interesie Polski? Czy stać nas na pozostawanie wciąż w drugim kręgu UE? Czy polska przedsiębiorczość ochroni nas przed kryzysem? – te oraz wiele innych zagadnień zostało poruszonych podczas dyskusji panelowej. Pozostałymi uczestnikami panelu byli: Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Bank Polski; Krzysztof Kalicki, Prezes Deutsche Bank Polska, prof. Małgorzata Zaleska, Członek Zarządu, Narodowy Bank Polski.
Żyjemy w gospodarce, której rytm nadaje konkurencja „szarych komórek”, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Przyszłość, to „konkurencja krzemu i grafenu”, czyli innowacyjna gospodarka nowych technologii. Jeśli Polska ma być więc konkurencyjna w Europie i na świecie, to musi budować nowoczesną gospodarkę nowych technologii. Przeszedł też czas na zwiększenie internacjonalizacji polskich firm. Ekspansja handlu towarami i usługami już nie wystarczy, trzeba będzie w sposób bezpośredni podbijać zagraniczne rynki – tłumaczył podczas dyskusji poseł Adam Szejnfeld.
Polski Kongres Gospodarczy w Warszawie został połączony z konferencjami towarzyszącymi – XII Sympozjum Świat Telekomunikacji, XV Międzynarodową Konferencją Energetyczną, Kongresem Spółek Giełdowych oraz Banking Forum – które przez ostatnie lata wpisały się na stałe w kalendarzu najważniejszych wydarzeń rynku telekomunikacyjnego, mediów, finansowego, energetycznego. Dzięki temu istnieje możliwość rozszerzenia debaty na temat aktualnej sytuacji gospodarczej kraju o szczegółowe zagadnienia z różnych sektorów.
Pierwszego dnia Polskiego Kongresu Gospodarczego, tj. 6 marca br., odbyła się również Wielka Gala, podczas której nagrodzone zostały najważniejsze osobowości i firmy, którzy w 2011 r. przyczynili się znacząco do rozwoju polskiej branży telekomunikacyjnej, mediów oraz finansowej. Poseł Adam Szejnfeld został poproszony przez organizatorów do wręczenia statuetek Liderów Świata Bankowości.
Poniżej przedstawiamy zwycięzców statuetek Lidera Świata Bankowości:
1. W kategorii Najlepszy Bank – duży – z kapitałami własnymi większymi niż 1,5 mld PLN – PKO Bank Polski
2. W kategorii Najlepszy Bank – mały i średni – z kapitałami własnymi mniejszymi niż 1,5 mld PLN – Alior Bank
3. Najciekawsza innowacja bankowa – Usługa Biometrii – Podkarpacki Bank Spółdzielczy
4. W kategorii Najbardziej mobilny bank – BRE Bank – za mBank, MultiBank
5. W kategorii Menedżer roku – Wojciech Sobieraj – Prezes Zarządu, Alior Bank
6. W kategorii Najszybciej rozwijający się bank – Alior Bank
7. W kategorii CSR – Program “Obsługa Bez Barier” Banku Zachodniego WBK
8. W kategorii Człowiek Roku – Józef Wancer
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda