Sejm przyjął nowelizację Prawa Zamówień Publicznych mającą na celu ochronę praw podwykonawców zamówień publicznych. Poseł Adam Szejnfeld, przewodniczący specjalnej komisji zajmującej się nowelizacją prawa zamówień publicznych, prowadził pracę nad tą niezwykle ważną dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Sprawa jest bardzo ważna, gdyż są to najczęściej polskie mikroprzedsiębiorstwa a także małe i średnie firmy, które bardzo często w przeszłości były wykorzystywane przez duże przedsiębiorstwa i koncerny transgraniczne – mówił poseł Adam Szejnfeld.
Sensem zmian jest ochrona podwykonawców, najczęściej małych i średnich polskich firm, w zamówieniach publicznych przed nierzetelnością ich zleceniodawców, zwłaszcza, jeśli chodzi o zapłatę wynagrodzenia za wykonanie robót – podkreśla Szejnfeld.
Podstawowym celem nowelizacji ustawy jest uregulowanie w sposób kompleksowy kwestii podwykonawstwa w zamówieniach publicznych, co do zapewnienia podwykonawcom terminowej zapłaty należnego im wynagrodzenia, zapewnienia wyboru wykonawców mających odpowiedni potencjał oraz ograniczeniu ryzyka sporów przy realizacji zadań publicznych. Na mocy przyjętych przepisów wykonawca odpowiada bezpośrednio przed zamawiającym za wypełnianie swych zobowiązań w stosunku do podwykonawców. Niewywiązywanie się z tych zobowiązań może dać podstawę do nałożenia na wykonawcę sankcji. Dodatkowo brak dowodów zapłaty należnego podwykonawcom wynagrodzenia spowoduje wstrzymanie wynagrodzenia należnego wykonawcy lub kolejnej zaliczki i prawo dokonania bezpośredniej zapłaty na rzecz podwykonawcy, czy nawet dalszego podwykonawcy. Ustawa wprowadziła więc obowiązek bieżącego monitorowania wywiązywania się stron umowy z jej warunków. Jeżeli wykonawca chce otrzymać zapłatę albo kolejną zaliczkę, musi przedstawić dowody zapłaty wymagalnego wynagrodzenia podwykonawcom realizującym część zamówienia, za które wcześniej została wypłacona zaliczka.
Marta Łasak
asystentka posła Adam Szejnfelda